Nastává nová éra plachetnic v nákladní lodní dopravě? Dekarbonizace bude trvat

Plachetnice

Západní svět v poslední době stále více usiluje o snížení emisí skleníkových plynů při kterých tak vyhledává možnosti, jak by se daly nejlépe utlumit a to nejen v dopravě aut, letadel, nebo lodí. Například nákladní lodě nesou za produkci skleníkových plynů velkou zodpovědnost. Jednu z možných cest nyní ukazuje nákladní loď Pyxis Ocean, která se vrací do doby, kdy mořím vládly plachetnice, samozřejmě ale v moderním hávu.

Lodní doprava a emise skleníkových plynů

Nákladní lodní doprava se na celkových, celosvětových emisích skleníkových plynů podílí 2,1 %. To rozhodně není zanedbatelné číslo. Zatímco automobilová, nebo letecká doprava již pracuje na konceptech snížení těchto emisí a na přechodu na alternativní pohony, lodní doprava zatím spíše tápe ve tmě. i to se ale mění.

lodní doprava

Foto: Pixabay

Návrat plachetnic

V dřívějších dobách byl vítr prakticky jediným typem pohonu pro lodě plujících na dlouhých obchodních trasách. Plachty však v 19. století nahradily parní stroje a potom dieselové motory. Nyní se ale ukazuje, že je třeba posunout se o kus dále, respektive v tomto případě o dva kroky zpět. Vítr neztratil za posledních dvě stě let nic ze své síly. Lodě jsou sice výrazně větší a těžší, stejně tak ale mohou být větší i plachty, navíc z moderních materiálů.

Společnost zabývající se lodní dopravou Cargill si pronajala loď Pyxis Ocean, která je vybavena právě takovými moderními plachtami. Loď je 229 metrů dlouhá a její šířka přesahuje 32 metrů. Loď samozřejmě disponuje klasickým pohonem, stejně tak je ale vybavena dvěma téměř 30 metrů vysokými plachtami, které jsou vyrobeny ze stejného materiálu jako turbíny větrných elektráren.

První plavba lodi Pyxis Ocean pod napnutými plachtami vede z Číny do Brazílie a trvat bude asi šest týdnů. Důležité však je, že během této cesty uspoří 30 % paliva, což znamená 1,5 tuny denně.

Mají plachty budoucnost?

Podle některých odborníků bude na mořích velkých lodí s plachtami neustále přibývat. Na druhou stranu však plachty tohoto typu nejsou příliš vhodné například pro kontejnerové lodě, kde by překážely vykládání. Dekarbonizace nákladní lodní dopravy tak bude pravděpodobně ještě dlouhý proces.

Zdroje informací: https://www.idnes.cz/ekonomika/zahranicni/technologie-vetrna-energie-lod-plavidlo-plachty.A230821_142856_eko-zahranicni_jla

https://wave.rozhlas.cz/vyplula-prukopnicka-nakladni-lod-kterou-pohani-i-vitr-9057167

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.