Nedostatek potravin kvůli válce na Ukrajině se stává stále reálnější
Ceny za potraviny neustále stoupají v důsledku obrovské paseky problémů rozvíjejících se na Ukrajině. Ta je velkou, a především zemědělsky velmi produktivní zemí, především pak v pěstování cenné pšenice nebo třeba v oblasti výroby slunečnicového oleje. Kvůli válce na Ukrajině pocítí pravděpodobně celý svět nemalé ztráty a některých potravin bude málo. Dalo by se říct, že budou mít cenu zlata.
Ukrajina a problém s potravinami
Ukrajinci byli hlavními vývozci pšenice, v současné době ale zemědělci bojují za sebe i za nás proti Rusům. Zničená pole, kde by se jinak pěstovala pšenice jsou navíc mnohdy úplně zničená. Šéf Světového potravinového programu (WFP) David Beasley informoval o nedostatku potravin veřejně radu bezpečnosti OSN a varoval před největší globální potravinovou krizí od konce Druhé světové války.
Jídlo pro zhruba 125 milionů lidí, jimž Ukrajina jídlo vyvážela, je v ohrožení. Díky jejich nedostatku se válka dotkne i zemí jako je Egypt nebo Libanon, tedy země, které jsou z velké části závislé na dovozu pro ně velmi potřebné pšenice. Světový potravinový program dodávající jídlo do mnoha míst světa, také nakupuje téměř 50 procent obilí z Ukrajiny.
Do výčtu problémů je možné započítat i blokování námořních cest přes Černé moře a v některých zemích pokrývá jejich zásoba obilí jen necelé tři měsíce, vydrží jim tedy zhruba do poloviny června.
Foto: Pixabay
Výpadky i v ruských dodávkách
Na dodávkách potravin se ve velké míře podílejí i Rusové. Z Ruska ale za daných podmínek nelze obilí vykoupit. Jinými slovy, je zřejmé, že problémy s dovozem obilí z Ukrajiny bude znamenat zvýšení ceny za chleba a jiné pečivo.
Je pravděpodobné, že zatímco u nás se nedostatek obilí projeví vyššími cenami, v jiných zemích po celém světě způsobí skutečný hlad a z něj plynoucí nepokoje, neboť ceny, které bude třeba za obilí platit, budou pro některé země nezvladatelné. Zcela vyloučit tak nelze ani masivní migraci z Afriky či Blízkého východu, právě kvůli nedostatku obilí.
I bohaté země, např. Číňané a Jihokorejci, kteří potřebují obilí pro dobytek, si již v současné době zajišťují jiné dovozce. To samozřejmě požene ceny dále nahoru. I takové důsledky bude mít ruská agrese.
Zdroje informací: https://www.irozhlas.cz/ekonomika/nedostatek-jidla-katastrofa-psenice-slunecnicovy-olej-export-svetovy-potravinovy_2203300524_hyh
https://time.com/6162598/ukraine-war-food-shortage/
Náhledové foto: Pixabay
Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.