Nejčastější chyby daních, za které se platí
3. duben. Toto datum může být pro mnohé jen další den v roce. Pro ty, kteří sami podávají přiznání k dani z příjmu fyzických osob, je to nejdůležitější den v roce. Mnoho lidí však dělá v daňovém přiznání chyby, které bývají někdy tvrdě trestány finanční správou a mohou přijít autory hodně draho. Které to jsou?
Jednou špatně zaokrouhlí, jednou se nepodepíše
Mezi nejčastější chyby, které daňoví poplatníci dělají, patří chyby z pouhé nepozornosti. Jde například o nevyplněná políčka, kdy osoba zapomene doplnit údaj. Dále může jít o špatné zaokrouhlení cifer vyplňovaných do přiznání a dále také záměna kolonek. Napíší pak údaje jinam, než kam patří. Ač je to až neuvěřitelné, někteří poplatníci zapomínají i na to, že tento dokument musí být vlastnoručně podepsán. Někdo podpis vůbec nepřipojí, někteří jej vyplní elektronicky.
Ujistěte se, na jaké odpočty máte nárok
Další kategorií chyb, které lidé dělají, jsou nesrovnalosti při vyplňování odečitatelných položek. Například při uvádění odpočtů na úvěr na bydlení, či na životní pojištění odečítají lidé to, na co vůbec nemají nárok. Vždy si musíte být jistý, že smlouvy, které máte, odpovídají případům, kdy si můžete její náklady daňově odečíst. Nutné je tedy dobře nastudovat na co se ony odpočty vztahují a na co nikoliv. Další chybou bývá to, že při zmiňování příjmů manžela či manželky nezapočítáváme příjmy veškeré. Nezapomeňte na to, že je nutné uvést nejen plat či mzdu, ale také sociální dávky, podporu v nezaměstnanosti nebo třeba nemocenskou.
Nestihl jsem podat. Co s tím?
Jednou z nejkrajnějších chyb je případ, kdy nestihneme do řádného termínu odeslat naše daňové přiznání. Nemusíte však zoufat. Pokud jste neodevzdali přiznání, máte stále pět pracovních dnů na to, aby jste tak učinili bez jakýchkoli sankcí. Po těchto dnech se vám již přičítají sankce. Konkrétně 0,05 % z vyměřené daně za každý den prodlení. Nejvýše však 5% z daně.
Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.