Nejčastější chyby u pojišťování vašeho majetku
Pokud se rozhodnete pojistit si váš majetek, jde o dobrý tah, jak se připravit na případnou nepříjemnou pojistnou událost a vznik škody. Ne každé pojištění je však výhodné. Musíte si dobře nastavit parametry. Dnes jsme si připravili představení nejčastějších chyb, které lidé dělají u tohoto druhu pojištění.
Podpojištěnost majetku
Musíte si být vědomi toho, že váš majetek má určitou hodnotu. Ne každé pojištění pak bude dobré. Logicky musí být pojistné částky sjednány v takové míře, aby vám případné škody na tomto majetku zcela nebo alespoň do výrazné míry kompenzovaly. Nejčastějšími chybami lidí bývá to, že uzavřou pojistnou smlouvu, a myslí si, že vše je již zařízeno. Nezajímají se o pojistné částky, zajímá je jen to, kolik za pojištění budou měsíčně či ročně platit. To však nesmí rozhodovat.
Pojištění nemovitosti X pojištění domácnosti
Často lidé tato pojištění zaměňují. Nejde však o stejný produkt, dokonce ani nedopadá na stejné škody. Pojištění nemovitosti totiž pojišťuje nemovitost jako takovou. Tedy například proti požárům, povodním, haváriím a podobně. Hradí se však pouze škody na nemovitosti, ne na zařízení domácnosti. Udeří-li tedy do vaší stavby blesk a zničí vám televizi či jiné spotřebiče, cenu těchto věcí vám pojištění nemovitosti nenahradí. Nejlepší je tedy kombinovat tyto dvě pojištění.
Seznamte se s výlukami
Další častou chybou je to, že při sjednávání smlouvy si lidé nejsou vědomi toho, že existují nějaké výluky, tedy situace, na které se pojištění nevztahuje. Někdo zase o existenci výluk ví, ale není si jistý, co v těchto výlukách je a nepřizpůsobí je svým potřebám. Typicky jde například o úmyslné škody, škody vzniklé pod vlivem drog či alkoholu, či v lokalitách, kde jsou časté povodně může být výlukou i tato událost.
Zdroj úvodní náhledové fotografie: Pixabay.com
Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.