Nejčastější chyby v daňovém přiznání – díky našim tipům je už letos neuděláte

Začátky podnikání

Každoroční povinné administrativní kolečko většinu z nás nemine. Každý březen bývají úřady zavaleny žádostmi a každý březen vrací tisíce špatně vyplněných dokumentů k opravě. Jak tedy této nepříjemné situaci předejít?

Zmapovali jsme, v čem lidé nejčastěji dělají chyby a jak se jich pro příště vyvarovat. Takže než své daňové přiznání odevzdáte, pečlivě ho zkontrolujte.

Kontaktní údaje se zdají samozřejmé, přesto právě tady bývá kámen úrazu

Jméno, adresa, rodné číslo… Zdánlivé banality, které řada z nás vyplňuje automaticky. A to je právě ten problém. Stačí jen „upsání“ nebo nepozornost a problém je na světě. Důležité je také vyplnění kontaktního e-mailu a telefonního čísla. Ne, žádných „obtěžujících telefonátů“ nebo on-line nabídek se bát nemusíte. Úřady je využijí ve chvíli, kdy s vaším dokumentem nebude něco v pořádku. Je totiž jednodušší vše vyřídit během pětiminutového telefonátu než odesílat doporučený dopis se všemi s tím souvisejícími prodlevami.

01_Jio

Foto: Pixabay

Podpisy všude tam, kam patří

Každý jednotlivý dokument nebo přílohu kterou odevzdáváte musíte na příslušném místě podepsat. Vlastnoručně a pečlivě. Jakmile podpis chybí, je celý dokument považován za neplatný a vy se budete muset dostavit na úřad k jeho podpisu nebo odeslat nový. Pokud vše realizuje přes internet, pak musíte využít buď datovou schránku nebo si zřídit elektronický podpis. Jiné způsoby vám uznány nebudou.

Dobře si hlídejte zákonné lhůty pro odevzdání

Lemplovství se totiž v tomto ohledu rozhodně nevyplácí. A to i přesto, že letos je situace o něco jednodušší. Papírové přiznání sice stále musíte podat do 1. dubna, ovšem pokud se rozhodnete k jeho elektronickému odeslání, pak se celá lhůta prodlužuje až do 3. května. V případě odeslání poštou rozhoduje razítko na dopise, ani tak se se však nevyplatí nechávat vše na poslední chvíli. A nespoléhejte ani na toleranci úřadů – v praxi sice pozdní odevzdání o 2-3 dny nevadí, povinnost tolerance v této věci však rozhodně není a vás by mohla čekat nepříjemná pokuta.

Dejte si pozor na chyby v uplatňovaných slevách

Sleva na manželku, sleva na dani za studenta, daňové zvýhodnění na dítě… To vše vám může přihrát do rodinného rozpočtu poměrně slušnou sumičku. Ovšem jen ve chvíli, kdy vše uplatníte správně. Hlídejte si měsíce, v nichž dané zvýhodnění platí. Nelze totiž automaticky uplatňovat slevu za celý rok, pokud jste studovali například jen půl roku. Taková nesprávně vyplněná daňová přiznání vám úřady rovněž vrátí. A to bude nejenom velmi nepříjemné, ale také časově náročné.

Zdroj: Magazin.webtrh.cz/nejcastejsi-chyby-v-danovem-priznani/

Náhledové foto: Pixabay

Mít peníze je hezké. Orientovat se v této oblasti ještě důležitější. Pokusím se vám svými články pomoci.