Nejhledanější a nejvýdělečnější zaměstnání
Zdroj úvodní náhledové fotografie: Pixabay.com
Dnes se podíváme na aktuální situaci na trhu práce. Shrneme si například pracovní pozice, které jsou nejvíce poptávané nebo ty, které jsou nejlépe placené. Pojďme se podívat, jaká panuje atmosféra na trhu práce v České republice.
Nejpoptávanější pozice
Pokud se zaměříme na pozice, které jsou nejvíce poptávané prostřednictvím Úřadu práce ČR, pak půjde o méně kvalifikované pozice. Nejvíce montážní dělníci a operátoři ve výrobě. Dále je velký zájem o řidičích nebo skladnících. Dále je pak pořád stále vysoký zájem o technicky kvalifikovanější pracovní sílu na dělnických i vyšších pozicích. Pokud se budeme bavit o trhu práce obecně, pak je v ČR velká poptávka po technicky vzdělaných odbornících. Nejvíce ve výrobě, stavebnictví nebo v IT. Kvalifikovanější pozice jsou pak obsazovány zejména lidmi s praxí.
Nejlépe placené pozice
Tradiční věcí je, že nejlépe placení jsou TOP manažeři. Dále jde o pozice v IZ nebo odborné pozice ve finančním sektoru. Mzdy však rostou napříč odvětvími. Pokud se podíváme na růst mezd v procentech, pak si nejvíc polepšil právě sektor méně kvalifikovaných pracovníků ve výrobě. Nejlépe placená pozice v ČR je dlouhodobě řízení letového provozu, dále jde o práce spočívající v managementu a řízení společností či ve vývoji IT.
Negativa
Na našem trhu práce však existuje i množství nešvarů. Mezi ty hlavní patří růst fluktuace zaměstnanců a černé pracovní agentury, které nesplňují zákonem stanovené podmínky a slibují uchazečům o zaměstnání vyšší mzdy, než ve skutečnosti jsou schopny sehnat. Dalším problémem je takzvaný ghostling. V překladu – „zazdění“. Jde o ucházení se zaměstnání, ale následné ignorování a nekomunikování s potencionálním zaměstnavatelem. Například neodpovídání na e-maily či hovory. Může být však i oboustranný. Nešvarem je tedy také neodpovídání firem po pohovoru, bez sdělení výsledku přijímacího řízení.
Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.