Nejlepší investice do umění
Mnohý z nás to někdy slyšel. Investování do uměleckých předmětů. Je tato činnost však určena jen pro snoby a milionáře nebo výhody investování do umění může pocítit i “obyčejný“ člověk? Je pravdou, že každý nevlastní miliony na kontech. Takové investice přesto nemusí být výsadou jednoho procenta nejbohatších. Stačí zvolit dobrou taktiku a správný výběr!
Podle čeho se určuje cena?
Je jasné, že určit cenu díla je těžké. Jde o subjektivní hodnocení a tak nelze přesně říci nic. Podle mnohých odborníků jsou však trendy, které se dají vyvozovat. Nejlepší investice do umění jsou předměty z období 19. století. Dále také jsou oblíbená díla z meziválečných let 20. století (Filly, Zrzavý, Špála, Kupka, Toyen, Čapek). Na některé kousky si však musíme dát pozor. Bývají často podhodnocené. I toto však můžeme proměnit ve výhodu. Pokud je dílo podhodnocené a poté jej prodáme na trhu, který si ho cení více, vyplatí se to! O ceně kusu rozhodují znalci z galerií, kde probíhají aukce obrazů. Hodnota artefaktu může po koupi růst i klesat.
Na dražbu s pár tisíci?
Investice lze provádět i v řádech desetitisíců či méně. Musíme však počítat s nižším zhodnocením, které s takovou cenou souvisí. Pokud chceme i z pár tisíců udělat milióny, musíme investovat do začínajících autorů, u kterých je šance, že se z nich stanou superstars. Takové šance jsou pochopitelně však výrazně nižší. Na začínající umělce se však zaměřují některé galerie (např. Vltavín) či znalci. Zde lze hledat pomoc a konzultace.
Na co pozor?
Při kupování děl potřebujeme hlavně zkušenosti, znalosti a velice často i štěstí. Nejlepší variantou je nakupovat v známých kamenných galeriích s dobrým jménem. Renomované galerie pečlivě prověřují nabízená díla. Ve většině případů tak nenabízí padělky. Důležité je také konzultace s odborníky z oboru kunsthistorie.
Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.