Nejlepší tipy pro plánování financí a spoření v roce 2022
Životní náklady rostou a krize nutí řadu lidí po celém světě sahat hluboko do kapsy a krotit rozpočty. Pandemie koronaviru, válka na Ukrajině a další faktory způsobily prudký nárůst cen a lidé po celém světě se právem obávají o své finance. Pokud jste v tom taky, nezoufejte. Připravili jsme pro vás pár tipů, jak dostat finance na tu správnou kolej!
Rozdělte si účty, na které spoříte
Rozdělením účtů se úplně mění situace. Už nebudete bezcílně spořit do jedné velké kasičky, ale budete si odkládat peníze na konkrétní účel, který si pak dokážete snáze vizualizovat. K tomu je ideální používat některou z moderních bank.
Třeba i virtuálních, protože dnešní generaci už prakticky odpadla nutnost chodit na pobočku. Samozřejmostí je hlídání nákladů, nejrůznější statistické funkce, přelévání peněz mezi účty a spoření do obálek.Funkce spoření do obálek má velký smysl.
Vymyslíte si cíl spoření, vytvoříte obálku a náležitě si ji pojmenujete, například „peníze na dovču“ nebo „na nové auto“. Terminus technicus pro tyhle věci je „umořovací fond“ a obvykle slouží ke krátkodobému spoření. No, a pak už jen do obálek „sypete“ peníze. Do obálek můžete například něco přihodit vždy na začátku měsíce. Občas už je k vidění i možnost zaokrouhlování, kdy se prováděné transakce zaokrouhlují a rozdíl jde na spoření. Výhodou je, že to ani nepoznáte, ale peníze přibývají!
Zřiďte si pohotovostní fond
Součástí dlouhodobého spoření může být i fond pro případ nouze. Jedná se o porci peněz, které si odkládáte pro případ, že se objeví nepředvídané účty či daně. Krýt vás může i v případě propuštění ze zaměstnání. Zvolte si cílovou částku – obecné pravidlo zní, že by vám měla vystačit na tři až šest měsíců života. Do této rezervy pak peníze spořte tak dlouho, dokud nedosáhnete cílové částky!
Zamyslete se nad účtem pro dlouhodobé spoření
Zkuste se zamyslet i nad účtem pro dlouhodobé spoření. Výběr účtu s vysokou úrokovou sazbou vám pomůže dlouhodobě uspořit více, což může zmírnit obavy z budoucích výdajů. Na tento fond můžete každý měsíc přihodit část peněz a vše si nastavit tak, abyste se k penězům jen tak nedostali. Pokud jste samostatně výdělečně činní, měli byste také přemýšlet o zřízení penzijního fondu.
Zvažte možnost vedlejšího přivýdělku
Pokud byste rádi, aby byla bilance na účtu v polovině měsíce trochu veselejší, zkuste si přibrat nějaký „vedlejšák“ na přilepšenou! Existuje řada způsobů, jak si přivydělat brigádou – a v době internetu je to mnohem snazší než dřív. Tady je pár tipů na přivýdělek bokem:
Ankety a průzkumy
Jedním z nejoblíbenějších vedlejších přivýdělků jsou placené ankety a průzkumy. Uzmou si jen pár minut vašeho času a za jeden průzkum můžete dostat několik desítek, ale i stovek korun. Jejich krása spočívá v tom, že se dají naklikat třeba v MHD nebo při sledování Netflixu! Příklady stránek s anketami:
- Populace: Tyto průzkumy zaberou pár minut a obvykle bývají vždy nějaké k mání.
- Mobrog: Většinou se jedná o průzkumy trhu.
- Influence: Ankety ve stylu videa, které se ptají na váš názor na populární témata.
- Qmee: Peníze si tu můžete vydělat za ankety, průzkumy a každodenní kvízy.
Uživatelské testování
Prostřednictvím uživatelského testování můžete poskytovat svůj názor na různé webové stránky, aplikace a platformy. Nejlepší cesta je zaregistrovat se na webu usertesting.com, kde si za 15 minut testování produktu můžete vydělat kolem 250 Kč.
Vyhýbejte se hazardu
Vidina přivýdělku hazardem a zkoušením štěstí se může jevit lákavě, ale radši se jim vyhýbejte, pokud si vsazené peníze nemůžete dovolit ztratit – pravděpodobnost, že prohrajete, je totiž ve skutečnosti mnohem větší, než že vyhrajete majlant.
Když už se rozhodnete hrát, připravte si dostatečný rozpočet a skutečně hrajte jen s tím, co jste ochotní ztratit – k hraní je dobré přistupovat jako k rekreační aktivitě, která něco stojí, a všechny výhry považovat za bonus.
Náklady můžou hráčům zlevnit tzv. bonusy bez vkladu, ale opět je důležité k tomu přistupovat odpovědně. Přečtěte si podmínky použití a nevnímejte tento bonus jako peníze zdarma.
Investujte s rozumem
Jeden z nejlepších způsobů, jak si našetřit do budoucna, představují rozumné investice. V posledních letech je velmi populární investovat do kryptoměn, a zejména pak do bitcoinu. Ceny ale v poslední době stagnují a zdá se, že vyhlídky na oživení zatím nejsou na dohled, takže rozhodně není moudré investovat do kryptoměn všechno.
Rozložte si raději své investiční portfolio tak, aby zahrnovalo více odvětví (kryptoměny, akcie, nemovitosti atd.). Pokud chcete spořit dlouhodobě a s co nejmenším rizikem, vaším novým nejlepším přítelem se stanou ETF. Koho baví se vzdělávat, může začít investovat do jednotlivých akciových titulů. Každopádně jestli v těchhle oblastech tápete, je lepší obrátit se na finančního poradce, se kterým můžete pojmout péči o své finance odborně a komplexně.
Není pochyb, že rostoucí životní náklady nás tíží, ale všechno nemusí být nutně jen pochmurné. Když se budete řídit uvedenými jednoduchými kroky, věřte, že vám pomohou žít plodnější a lepší život, protože v případě nouze budete mít kam sáhnout!
https://www.kurzy.cz/zpravy/613524-jak-si-nastavit-financni-rezervu/
Náhledové foto: Unsplash
Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.