Nejvyšší inflace za osm let. Co přinese a čím je způsobena
Česká ekonomika prožívá relativně vysokou inflaci. taková zde nebyla již osm let. Předchozí roky byly spojené spíše s téměř nulovou nebo nižší inflací. To se však poslední rok mění. Co za to může? A s čím můžeme do budoucnosti ještě počítat? Na podobné otázky se teď zaměříme.
V lednu inflace 3,6 %
Například z kraje tohoto roku oznámil Český statistický úřad, že lednové spotřebitelské ceny vzrostly oproti minulému roku o 3,6 %. To znamená, že meziroční inflace byla o 0,4procentní body vyšší než v prosinci roku 2019. Tento růst spotřebitelských cen neboli inflace byla tak nejvyšší od března roku 2012. Nejvíce se zdražují potraviny a nealkoholické nápoje. Právě tyto ceny rostly o více než šest procent. Za vysokou inflaci mohou ale i pořád zvyšující se ceny bydlení nebo zvýšení spotřební daně na alkohol či tabákové výrobky. Opačně by mohly pak působit snížení DPH na některé služby a výrobky.
Vrchol inflace – teď v dubnu
Již na kraji roku se odborníci domnívali, že inflační vrchol zažijeme někdy v dubnu či květnu 2020. Poté se má růst cen zvolňovat, avšak jen mírně. I přesto zůstane inflace nad 3 %. Zpomalení inflace má mít na svědomí snížení DPH u některých služeb a rozšíření EET. Většina tohoto roku však má být ve znamení vyšší inflace. Vždy nad 3 %. Roční inflace by však neměla překonat tu z roku 2012, která činila 3,3 %. V březnu 2020 však byla inflace 3,4 % a musíme počkat, co s ní udělá i krize a opatření kolem koronaviru.
Rychlá inflace – vyšší úroky
Je velice pravděpodobné, že tato inflační situace bude řešena Českou národní bankou. Ta má totiž inflační cíl 2 %. Budou-li se tak držet hodnoty inflace okolo 3 %. bude muset Česká národní banka sáhnout ke zvýšení úrokových sazeb na trhu. To zatraktivní naši měnu a nejspíše i zkrotí inflaci. Dá se tedy očekávat, že ČNB úrokové sazby buď zvýší nebo je alespoň ponechá na současné úrovni.
Zdroj úvodní náhledové fotografie: Pixabay.com
Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.