Neklid v Rudém moři ohrožuje námořní dopravu

námořnictvo
S tím jak pokračuje izraelská operace v pásmu Gazy, množí se i útoky dronů a protilodních střel na lodní dopravu v oblasti Rudého moře. Tento fakt je ve skutečnosti významnější než by se mohlo na první pohled zdát. Tyto útoky mohou mít totiž  silný ekonomický dopad.

Útoky na lodě

Celá řada lodí, vojenských i civilních se stalo cílem útoku dronů především v oblasti úžiny Báb al-Mandab, která spojuje Rudé moře a Adenský záliv. Touto oblastí proplouvají lodě do izraelského přístavu Eljat. Původci tohoto útoku jsou jemenští povstalci. Touto oblastí však proplouvají také všechny ostatní lodě vplouvající do Suezského kanálu. Díky tomu již několik velkých přepravních společností nařídilo svým lodím, aby na místo cesty Suezským kanálem volili delší cestu kolem Afriky a Mysu Dobré naděje.
loď
Foto: Pixabay
Tato cesta je však o sedm až deset dní delší. Pro přepravní společnosti to znamená obrovské náklady navíc. Velké supertankery se v dnešní době pronajímají za cenu až 60 000 dolarů denně. Toto navýšení cen ve spojení se zpožděním může zdražit také produkty a přepravované zboží. Velký problém to znamená také pro Egypt, který od lodí proplouvajících Suezským průlivem inkasuje až 30 milionů dolarů denně a v loňském roce na těchto poplatcích vydělal 9,4 miliardy dolarů. Jedná se tak o významný zdroj jeho příjmů. I pro Egypt se tak jedná o situaci, kterou je třeba řešit.

Mezinárodní operace je na spadnutí

Ministr obrany Spojených Států Lloyd Austin oznámil na tiskové konferenci v Tel Avivu zahájení operace Prosperity Guardian, tedy „Strážce prosperity“. Spojené Státy tuto operaci povedou a účastnit se jí budou také síly Velké Británie, Francie, Itálie, Španělska, Kanady, Nizozemska, Norska, Bahrainu a pravděpodobně i dalších zemí včetně zmíněného Egypta.
Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.