Několik tipů, jak v domácnosti ušetřit za elektřinu
Účet za elektřinu představuje poměrně významnou položku v celkových výdajích za domácnost. Překvapilo poslední vyúčtování za elektřinu nemile i vás? Naštěstí můžete ušetřit. Jak na to?
Které spotřebiče v domácnosti nejvíce „žerou“ elektřinu
Zcela zásadně do rodinného rozpočtu zasahují především spotřebiče. K nejvýraznějším energetickým „žroutům“ patří například chladničky. Má to jednoduchý důvod: Fungují nepřetržitě. Zatímco na
se rodina pravděpodobně nedívá 24 hodin denně a není problém televizor vypnout, pokud o zábavu zrovna nikdo nestojí, chladničku jen tak odstavit z provozu zkrátka nemůžete.Vzhledem k této skutečnosti se na energetických štítcích uvádí spotřeba za rok. Jedná se samozřejmě o modelovou spotřebu, která se od reálných údajů může lišit nicméně pro základní orientaci bohatě postačí. Tento údaj pak naleznete na štítcích u drtivé většiny spotřebičů, přičemž vždy je vždy uvedeno také to, za jakých podmínek je modelová spotřeba vypočítána. Například u digestoří se počítá s provozem jedné hodiny denně a dvou hodin denně pro svícení (Zdroj:
). U zmíněných chladniček se bere v potaz 70% naplnění a průměrnou teplotou 20 °C v místnosti.Jak najít úsporný spotřebič
Na štítku se také nachází údaje o tzv. energetické třídě. Ta je pro výběr úsporného spotřebiče, který nám později v provozu náležitě „neprovětrá“ kapsu, nejdůležitější. Umožňuje velmi jednoduché porovnání napříč jednotlivými výrobci. Využít pak můžete i různé internetové porovnávače, které údaje o jednotlivých modelech shromažďují. Dobrým příkladem je třeba portál
Podoba štítků se několikrát změnila. Původní značení počítalo s energetickými třídami A až G. Později se například vzpomenuté chladničky už začaly dodávat pouze v energetické třídě A nebo vyšší. Průměrná roční spotřeba v kWh se pro ilustraci v nejúspornější třídě A+++ pohybuje okolo 160 kWh.
V současné době trhu stále existují přístroje označené jako A+, A++ nebo nejúspornější A+++. Prodávat se však budou moci pouze do 1. 12. 2021.
Foto: Pixabay
Jak se budou energetické štítky měnit
Už od 1. 3. 2021 totiž platí nové energetické štítky, které pro zpřehlednění zavedly pouze energetické štítky A-G bez znamének plus. Faktická spotřeba zařízení se nezmění, jen dojde k jejich přeřazení. Nové energetické třídy by měly být odstraněním znamének plus méně matoucí pro spotřebitele a lépe reflektovat technologický posun ve výrobě jednotlivých spotřebičů.
Ačkoli lze chladničky považovat za spotřebiče s nejvýraznější spotřebou elektrické energie, jednoznačně v tom nejsou samy. V rámci úspor ve své domácnosti byste se měli zaměřit i na další přístroje, jako jsou myčky nádobí či mobilní klimatizace, které už jsou v moderních domácnostech samozřejmostí.
Jak se vyznat v energetickém štítku dalších spotřebičů
Všechna tato zařízení musejí taktéž být označena energetickým štítkem definujícím energetickou třídu a další potřebné údaje.
U myček nádobí platí podobná pravidla jako u praček. Přeštítkování se tak bude týkat i jich. Změna vytvoří prostor pro naplnění energetických tříd až v budoucnu, jakmile budou výrobci schopni dodávat na trh ještě úspornější zařízení, než jsou ta současná.
Zmiňovaných klimatizací se ale, pozor, změna štítků nedotkne. Spotřebitelé tak mohou být zmateni, že například ještě i samostatné sušičky dál ponesou označení s plusovým znaménkem. Ke sjednocení by mělo dojít až v průběhu následujících let.
Náhledové foto: Pixabay
Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.