Německo se chce definitivně zbavit závislosti na ruském plynu
V době před vpádem ruských okupačních vojsk na Ukrajinu byla hlavním motivem diskusí o roli Evropy v případném konfliktu závislost na ruském plynu. Mnozí se obávali, že Evropa nebude ochotná právě kvůli této závislosti reagovat dostatečně tvrdě. Velmi brzy se však ukázalo, že opak je pravdou. Tvrdost a rychlost, s jakou Evropa sankce přijala, byly i za oceánem přijaty s neskrývaným obdivem. Ruský prezident byl naopak překvapen velmi nemile. A u sankcí ani zdaleka neskončilo, Německo totiž začalo otáčet celou svojí politiku a kolosální ekonomiku tak, aby riziko závislosti na Rusku do budoucna eliminovalo.
Ruský plyn jako evropská Achillova pata
Německo spotřebovává ročně asi 100 miliard metrů krychlových zemního plynu, z nichž více než třetina, konkrétně 38 miliard metrů krychlových, pocházela z Ruska. S jinými konkrétními hodnotami, ale v zásadě to samé, platilo a zatím stále platí i pro další evropské země. Evropa ale po ruské invazi procitla ze sladkého snění o normálních vztazích s touto zemí a podle toho se začíná zařizovat.
Foto: Pixabay
Německo a zásobník
Ve snaze co nejdříve snížit závislost na Rusku rozhodla německá vláda o financování nového obřího terminálu na zkapalněný zemní plyn (LNG), který má vzniknout ve Wilhelmshavenu v Severním moři. Ten umožní Německu dovážet plyn ve velkém množství a skladovat jej. Kapacita terminálu by měla pokrýt prakticky celý objem dovážený nyní z Ruska.
Stavba terminálu je samozřejmě projekt, který se počítá na roky a do té doby se bude muset Německo a celá Evropa bránit proti potenciálním výpadkům dodávek jinak. Německo proto zvažuje prodloužení činnosti uhelných a jaderných elektráren. V případě uhelných elektráren je toto rozhodnutí občas mylně interpretováno jako konec snah o naplnění strategie Green Deal. To je interpretace mylná. Green Deal je strategie, kterou Evropa neopouští, naopak, poslední události ukázaly, že tento rámec bude prosazován právě i z důvodu snížení závislosti na Rusku a dalších podobných nestabilních a nevypočitatelných zemích.
Zdroj informací: https://www.e15.cz/byznys/prumysl-a-energetika/nemecko-stavi-terminal-na-zkapalneny-zemni-plyn-v-provozu-ma-byt-za-tri-roky-1388120
Náhledové foto: Pixabay
Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.