Neplacené přesčasy – Češi jich odpracují přes hodinu denně

01_prace

Dle průzkumu čeští zaměstnanci odpracují více než jednu hodinu denně neplacených přesčasů ve svém zaměstnání. Čím to je? A co dalšího ukazují výsledky průzkumu? Na to se dnes společně zaměříme. Pojďme na to!

Průzkum se zaměřil na „bílé límečky“

Výše uvedené závěry o více jak hodině neplacených přesčasů vyplývají z průzkumu, který udělala společnost ApuTime. Zúčastnilo se jej 1430 zaměstnanců, kteří jsou zaměstnání v kancelářských profesích. Jde tedy o takzvané bílé límečky, kde není daná pevná pracovní doba. Přesčasy, které byly zaměstnavatelem zaplaceny se do průzkumu nezahrnovaly.

Zaměstnanci v kancelářích nestíhají práci

I když se často mluví o čtyřdenním pracovním týdnu, v Česku by se tato praxe jen těžko prosazovala. Zejména u kancelářských profesí. Z průzkumu totiž vyplývá, že svou práci zaměstnanci v kancelářích nestíhají. V průměru každý pracuje 6 dní v týdnu. Tyto přesčasy v kancelářích mají své hlavní příčiny. Mezi ně patří zejména špatná organizace práce a zadruhé kultura takzvaných kariérních přesčasů, kdy zaměstnanci dokazují svou kvalitu, oddanost a loajalitu vyšším pracovním nasazením. To se pak projeví zejména prací přesčas.

Za osm hodin to nestihnou

Zaměstnanci, kteří se účastnili průzkumu, nestíhají dokončit zadané úkoly v standardní pracovní době, tedy za osm hodin. 84 procent zaměstnanců tráví neplacenými přesčasy asi hodinu denně. Dvě třetiny respondentů pak pracuje i o víkendu, alespoň hodinu. Zaměstnanci se tak svým jednání dobrovolně připravují o asi 4760 Kč za měsíc (částka je v průzkumu odvozena dle zaručené mzdy pro kancelářské profese).

Snižuje to produktivitu firem

Z průzkumu tedy vyplývá, že více jak polovina Čechů potřebuje ke zvládnutí svých pracovních úkolů za týden alespoň den navíc. Zaměstnavatelé běžně dělají chybu, že u intelektuálně pracujících zaměstnanců dostatečně nezohledňují druh práce a nezabývají se tím, jakou efektivitu jejich práce má, když zaměstnanec permanentně nestíhá. Nevidí to, jelikož zadané úkoly jsou odpracované. Na produktivitu firmy má však toto zatěžování spíše negativní dopad.

Zdroj dat: Průzkum společnosti ApuTime zveřejněno: https://www.protext.cz/zprava.php?id=37020

Náhledové foto: Pixabay

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.