Nepochopení pojmu minimální trvanlivost stojí až 8000 Kč ročně
Při nákupu potravin se lze na jejich obalech setkat s několika rozdílnými pojmy. Na obalu daného produktu je vždy uvedeno datum, které souvisí s dobou, kdy by měl být spotřebován. Až příliš mnoho lidí si ale neuvědomuje, že v tomto smyslu existují dva pojmy, které se od sebe navzájem zásadním způsobem liší.
Čerstvé potraviny
U čerstvých potravin najdeme na obalu tzv. datum spotřeby. V praxi to znamená, že potravinu je skutečně nutné zkonzumovat do tohoto data uvedeného na obale. I když je dodržený správný postup uskladnění daného produktu, neměla by jeho konzumace proběhnout po této expirační době. Týká se to například čerstvých ryb, masa, masných výrobků, jogurtů apod.
Při nedodržení konzumace do data spotřeby hrozí totiž nějaká forma potravinové nákazy, mohou vzniknout i nepříjemné zažívací komplikace v podobě průjmového onemocnění apod. Tyto problémy ve většině případů vznikají právě na základě zmnožení nevhodných bakterií ve střevě v důsledku prošlých produktů. U řady (ve skutečnosti u většiny) potravin je to ale jinak. A v případě, že si to lidé neuvědomují, může je to stát i nemalé peníze.
Foto: Pixabay
Potraviny a minimální trvanlivost
Na potravinách se kromě data spotřeby můžete setkat s pojmem minimální trvanlivost. Takové potraviny je možné konzumovat i po datu minimální spotřeby (platí to samozřejmě jen v případě, že potraviny nemají poškozený obal, byly skladovány správně, nezapáchají apod.) Datum minimální trvanlivosti značí pouze dobu, do které jsou garantovány vlastnosti jako chuť, struktura, vůně apod. Nejedná se ale o datum, od které se daná potravina stane zdravotně závadnou.
Lidé často tyto pojmy zaměňují a potraviny po datu minimální trvanlivosti automaticky vyhodí. Tím potom přicházejí i o několik tisíc korun ročně. Plýtvání jídlem z tohoto důvodu stojí průměrně každou českou rodinu až 8000 Kč ročně.
Například v Norsku mají právě z tohoto důvodu na obalu u data minimální trvanlivosti dovětek: „best before, but also good after“. V překladu tedy „Jsou nejlepší před, ale dobré i po“. Zvláště v dnešní době, kterou charakterizuje všeobecné zdražování se vyplatí naučit se uvedený rozdíl vnímat a chápat.
Zdroje informací: https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/zahran-jidlo-plytvani-jidlo-setreni-jidlem_2208070600_ank
https://itesco.cz/hello/clanek/rozdil-mezi-datem-spotreby-a-minimalni-trvanlivosti/17291/
Náhledové foto: Pixabay
Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.