Nepřehledná pandemická situace ve školství: Grafy mluví jinak než ministr

třída

V posledních dnech se zdá, že pandemie se – minimálně v Evropě – chýlí ke svému konci. Děje se tak v době, kdy varianta omikron žene počty nakažených k dosud nevídaným výškám. I tak ale není rozvolňování (v některých zemích dokonce prakticky kompletní rušení) všech restriktivních opatření nutně nelogické. Kombinace o něco nižší pravděpodobnosti závažného průběhu oproti předchozím variantám, proočkovanosti populace a imunity získané proděláním nemoci vede k tomu, že nemocnice zatím nezažívají takový nápor jako během předchozích vln. Je však třeba, aby bylo rozhodování politiků vždy založeno na správných informacích a správné interpretaci dat. Poslední vyjádření ministra zdravotnictví Válka vzbuzují podezření, že tomu tak v případě naší vlády tak úplně není.

Jak je to s počty nakažených žáků a studentů?

Znalost skutečného rozsahu a tempa šíření nákazy mezi žáky a studenty škol je pro modelování epidemie velmi důležité. Není náhoda, že právě mezi dětmi a mladými lidmi se v posledních týdnech šířila nákaza velmi významně. Je proto logické, že zlepšení situace v této skupině by mohlo zavdat příčinu k omezování restrikcí a celkovému uvolňování.

Přesně takto to také prezentoval ministr zdravotnictví Vlastimil Válek v pořadu Otázky Václava Moravce z neděle 23. ledna. Jeho přesný výrok zněl: „Křivka ve školách nám vrcholila minulý týden, teď začíná pomalinku klesat a příští týden už půjde úplně dolů.“ Problém je, že to není pravda. Analýza veřejně dostupných datových sad ÚZIS ukazuje, že ve školách v inkriminované době k žádnému poklesu nedocházelo, počty nákaz byly a jsou v této skupině nejvyšší od začátku pandemie. A platí to pro všechny stupně vzdělávacího systému, od mateřských po střední školy.

nakazy

Foto: Pedagogická komora, z. s.

Aktuálně jsou počty nově nakažených dětí a žáků ve všech věkových kategoriích na maximech za celou dobu epidemie. V případě žáků středních škol činí týdenní incidence skoro 7 000 žáků na 100 000, což je 7 % nově nakažených žáků týdně, a to bez reinfekcí, které nejsou do těchto čísel vůbec započítávány.

Hospitalizace a zplošťování křivky

U nepravdivého výroku o klesajícím počtu nákaz na školách to ale bohužel neskončilo. Začátkem února prohlásil Vlastimil Válek následující: „Pravidelné testování ve školách a firmách končí k 18. 2. Díky pravidelnému a intenzivnímu testování se nám podařilo zploštit růstovou křivku nákazy a udržet otevřené školy.“ Ani tento výrok ale nelze akceptovat.

Jak se může každý snadno přesvědčit, na křivce nově pozitivních případů mezi žáky a studenty není žádné zploštění patrné.

Do podobného ranku výroků lze zařadit i výrok předsedkyně spolku Učitelská platforma Petry Mazancové, která prohlásila následující: „Je to Mordor, ale podle mě se to nějakým způsobem zlepšuje, nějak to jimi prochází, i když ne všemi najednou.“ V tomto případě je nicméně na místě ocenit fakt, že předsedkyně naznačila, že se jedná pouze o její subjektivní názor. Reálným datům ale neodpovídá.

hospitalizace

Foto: Pedagogická komora, z. s.

Není cílem tohoto textu hodnotit to či ono opatření ze strany vlády, je ale nutné, aby její představitelé prezentovali vždy skutečná data a jejich interpretace by se měla setkávat s realitou.

Zdroj informací: Pedagogická komora, z. s.

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.