Nevhodný vánoční dárek? Jak je to s reklamacemi a vracením?
Na Štědrý den si lidé po celé České republice předají navzájem obrovské množství vánočních dárků. Není žádným překvapením, že se ne každý dárek trefí do vkusu nebo potřeb obdarovaného. Vyplatí se proto si zopakovat základní pravidla pro vracení zboží a jeho reklamace.
Vracení zboží bez udání důvodu.
V případě vracení zboží bez udání důvodu zákon jednoznačně rozlišuje mezi e-shopem a kamennou prodejnou. V případě kamenných prodejen totiž obchodníci žádnou povinnost přijmout vracené zboží nemají. Řada obchodníků tuto možnost nabízí, jedná se ale čistě o jejich benevolenci, nikoliv povinnost.
Jinak je tomu u e-shopů. V jejich případě má kupující možnost zboží do dvou týdnů od zakoupení vrátit. Z této povinnosti jsou logicky vyjmuty například potraviny a jiné zboží, které podléhá rychlé zkáze. Jiná je také situace s výrobky na zakázku, i pro ně platí jiná pravidla. Samozřejmostí je, že je zboží vraceno nepoškozené, nepoužívané a v originálních obalech. Pokud si to zákazník přeje, obchodník mu musí vrátit peníze, nikoliv poukázky, nebo vouchery.
Foto: Pixabay
Reklamace zboží
U reklamací není mezi e-shopem a kamennou prodejnou rozdíl. V obou případech je možné zboží reklamovat do dvou let od zakoupení. Prodejce má třicet dní na vyřízení reklamace v případě, že zákazník není s výsledkem spokojen má možnost obrátit se na soudního znalce s jehož posudkem již lze zahájit řešení sporu.
U e-shopů platí, že je vždy lepší vytvořit si fotodokumentaci poškozeného nebo nefunkčního výrobku a uschovat si všechny účtenky s odesláním reklamovaného zboží. Pokud je reklamace uznána jako oprávněná, proplacení nákladu na dopravu zboží bude součástí vyrovnání obchodníka se zákazníkem.
Zdroje informací: https://www.prozeny.cz/clanek/chcete-vratit-nebo-reklamovat-vanocni-darek-spechejte-68909
Náhledové foto: Pixabay
Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.