Nevhodný vánoční dárek? Práva spotřebitele v rámci vrácení a reklamace zboží

dárky

Tak jako ostatně každým rokem po Vánocích se řada potýká s řešením vrácení zboží. Jak reklamovat nevhodný vánoční dárek? Jaká jsou práva spotřebitele? Co musí být uvedeno v potvrzení o reklamaci?

Snad každý zná situaci, kdy dostal vánoční dárek, který nebyl dle jeho gusta. Pokud jste pod vánočním stromečkem našli oblečení, které vám velikostně zkrátka vůbec nesedí, co s tím? Ježíšek vám nadělil dárek, který má vadu na kráse a nefunguje? Jak je to s vrácením zboží?

Lhůta pro vrácení zakoupeného zboží na internetu

Zboží koupené na internetu je možné vrátit bez udání důvodu do 14 dnů. Tato lhůta se počítá od dne následujícího po převzetí koupeného zboží. Jsou však i e-shopy, které mají v obchodních podmínkách delší lhůty pro vrácení zboží, jako například 30 dní. Pokud obchodník nepoučí náležitě spotřebitele o jeho právu v rámci odstoupení od smlouvy, má spotřebitel právo odstoupit od smlouvy do 1 roku od uplynutí 14denní lhůty pro odstoupení od smlouvy, tj. 14 dnů od dodatečného poučení o možnosti odstoupení. Avšak odstoupit od uzavřené kupní smlouvy přes internet a vrátit nevhodný dárek zpět prodejci nelze vždy. Občanský zákoník stanovil výjimky, kdy tak není možné.

Jedná se o případy, kdy zboží bylo speciálně upravené prodávajícím pro spotřebitele, jako příklad lze uvést hodinky či jiný šperk s gravírováním, jakožto se jedná o zboží, které se rychle kazí. Rovněž odstoupit do 2 týdnů nelze u zboží, které po otevření obalu není možné z hygienického důvodu vrátit, jedná se například o spodní prádlo či kosmetiku. Pokud by však spotřebitel vrátil toto zboží, které ještě neotevřel, pak je toto vrácení reálné.

Na druhou stranu je možné u ostatního zboží uplatnit nárok na reklamaci, i když nemáte původní obal. Zde je to ovšem rovněž diskutabilní, neboť prodávající ho po zákazníkovi může požadovat, kdy je obal součástí balení, jako jsou například různá dárková balení, sběratelská edice, sluneční brýle v originálním pouzdru apod. To jsou případy, kdy zákazník musí vrátit obal společně se zbožím.

Co musí obsahovat potvrzení o reklamaci

Potvrzení o reklamaci musí obsahovat identifikační údaje o prodávajícím nebo servisu, který od vás reklamaci přebírá, jakožto vaše celé jméno, kontaktní údaje, tj. vaše telefonní číslo nebo e-mailovou adresu, neboť se jedná o povinný údaj. Dalším povinným údajem je, kdy jste reklamaci uplatnili, standardně se uvádí i datum zakoupeného zboží. Nesmí rovněž chybět přesné označení zboží a popis vady, kvůli které zboží reklamujete. Vaší povinnosti není prodávajícímu sdělit, čím byla vada způsobena. To musí zjistit prodávající či jím určený servis.

Na co hlavně nesmíte zapomenout, je uplatnění práva z vady zboží, tj. je nutné si toto právo zvolit. Zákon stanoví případy, kdy máte právo na výměnu za nové, na opravu, právo na slevu či vrácení kupní ceny v rámci odstoupení od smlouvy. Prodávající má povinnost vás řádně informovat o tom, jaké právo z vady zboží v konkrétní situaci máte. Vámi zvolený požadavek na způsob vyřízení reklamace lze později změnit, pokud se zjistí, že odstranění vady zvoleným způsobem je nereálné či je ve srovnání s tím druhým neúměrně nákladné.

Zdroj: https://www.idnes.cz/finance/financni-radce/spotrebitel-rady-reklamace-vraceni-zbozi-slev.A240102_094251_viteze_sov

https://www.coi.cz/pro-spotrebitele/spotrebitelsky-pruvodce/

Náhledové foto: Pixabay