Nevyzvednuté zboží vs. vrácené v zákonné lhůtě. Pozor na to
Objednáte si zboží na dobírku, které si nevyzvednete. Domníváte se, že o nic nejde? Pozor na to, neboť nevyzvednuté zboží a vrácené v zákonné lhůtě není totéž. Ve finále byste mohli zaplatit ještě více a dostat se do nepříjemností.
Když si objednáváte zboží z e-shopu, předpokládá se, že si ho také převezmete. Neplatí to však vždy. Stane se, že zkrátka najdete objednané zboží jinde a za lepší cenu, nebo šlo prostě o unáhlené jednání, zboží vám dorazí se zpožděním v době, když jste na dovolené apod. Domníváte se, že je to takto v pořádku? Ano, o nic jste nepřišli, neboť jste zboží měli objednané na dobírku, tudíž jste ho předem neplatili. Pozor na jedno velké ale!
Mnozí si s touto situací nelámou hlavu. Považují objednávku za nevyzvednutou, která se vrátí zpět odesílateli a tím to končí. Do určité míry je to pravda, jenže vrácení odesílateli se nemusí pokaždé obejít bez následků. Můžete se setkat s tím, že obchodník po vás bude chtít úhradu za zboží, nebo žádat o náhradu nákladů.
Pozor na záměnu nevyzvednuté vs. vrácené zboží
Někdy nakupující uvažuje tak, že když o zboží už nemá zájem, je tak snadnější a pohodlnější si ho prostě nevyzvednout, neboť se vrátí zpět obchodníkovi. Je to tak rychlejší a jednodušší než si ho vyzvednout a vrátit ho v zákonné 14denní lhůtě. Jenže podle zákona to rozhodně není v pořádku, neboť to není totéž.
Ze zákona jsou tyto dvě situace zcela odlišné. Pokud si objednáte zboží, které si nevyzvednete a počítáte s tím, že se jen vrátí zpět prodejci, jedná se z vaší strany o porušení kupní smlouvy. Nedodrželi jste povinnost, tj. zboží převzít a zaplatit. Tento závazek vám vzniká v momentě, kdy s prodejcem uzavřete smlouvu, což platí i v případě, že se později rozhodnete zboží si nevyzvednout. Prodávající může vymáhat náklady s tím spojené.
Pokud však zboží převezmete, zaplatíte a následně pošlete zpět prodejci, tak je to v tomto případě v pořádku. Z vaší strany nedošlo k žádnému porušení. Dodrželi jste část dohody, tj. převzetí a zaplacení zboží. A pouze využíváte právo na odstoupení od smlouvy a vrácení zboží v zákonem dané 14denní lhůtě.
Jak správně postupovat při nevyzvednutém zboží
V občanském zákoníku od letošního roku je uvedeno, že odstoupení od smlouvy, tj. že zboží objednané na dálku (online) nekupujete, musíte dát prodejci vědět, a to jakýmkoli jednoznačným prohlášením. Je třeba s obchodníkem komunikovat a rozhodně nedělat mrtvého brouka. Mohli byste na to doplatit.
Náhledové foto: Pixabay