Nezaměstnanost v USA snese srovnání jen s velkou hospodářskou krizí

Wall Street

Dubnová data o nezaměstnanosti byla ve Spojných státech očekávána s velkým napětím. Bylo totiž zřejmé, že právě v dubnu se začnou naplno projevovat efekty spojené s opatřeními proti šíření koronaviru. Nutno podotknout, že zveřejněná čísla byla skutečně dechberoucí.

Špatný březen, ještě horší duben

V březnu 2020, v době, kdy guvernéři jednotlivých států začali představovat první restriktivní opatření, vzrostla ve Spojených státech nezaměstnanost oproti únoru o 0.9 procenta na hodnotu 4.4 % (meziroční nárůst byl přitom 0.6 %, v únoru byla nezaměstnanost 3.5 %, což znamenalo minimální hodnotu za posledních 50 let). V absolutních číslech to pro americkou ekonomiku znamenalo ztrátu 701 tisíc pracovních míst. Nešlo o nezanedbatelný nárůst, bylo nicméně zřejmé, že to nejhorší přijde teprve v dubnu.

Dílčí čísla uvolňovaná v průběhu dubna dávala tušit rozsah škod, které protiepidemická opatření napáchala. Konečný účet zněl 20.5 milionů ztracených pracovních míst a 16 % nezaměstnanost. Současný stav tak výrazně překonává dosavadní poválečný rekord 10.8 % z listopadu roku 1982. Ekonomové navíc odhadují, že při započítání dočasně uvolněných pracovníků je reálná hodnota spíše 19.5 %.

Hledáme-li pro dnešní krizi srovnání, nevyhnutelně se dostaneme až do období velké hospodářské krize ve třicátých letech 20. století. Dle dnešních odhadů dosáhla v USA nezaměstnanost v době svého maxima v roce 1933 hodnoty okolo 25 %.

Velká depreseZdroj obrázku: Wikimedia Commons

Výhledy do budoucna

Ani výhledy do budoucna nejsou pro vývoj zaměstnanosti příliš pozitivní. I přes očekávané uvolnění restriktivních opatření lze v mnoha odvětvích předpokládat významné snížení poptávky a obecně změny v chování spotřebitelů. Řada podniků nebude schopna plně obnovit svoji produkci a řada dočasně propuštěných se změní v trvale nezaměstnané.

Na druhou stranu lze čekat, že Trumpova administrativa bude dělat pro oživení ekonomiky všechno možné i nemožné, neboť listopadový termín prezidentských voleb se nezadržitelně blíží. Do americké ekonomiky budou pumpovány dolary v objemu, pro který budeme také jen těžko hledat srovnání, což může nezaměstnanost o něco snížit. Svůj vliv může potom sehrát i americko-čínská politická roztržka, byť obě strany ujišťují svět i sebe navzájem, že dojednaná obchodní dohoda platí i nadále.

Zdroj náhledového obrázku: Wikimedia Commons

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.