Niger vychází z vlivu Francie a obrací se směrem k Rusku a Číně

Puč v Nigeru přinesl hlavně sesazení prezidenta Bazouma. To však není všechno. Po desítkách let francouzské koloniální dominance se Niger rozhodl otevřít novým spojencům, především Rusku a Číně. Francie později oznámila, že podpoří úsilí Hospodářského společenství západoafrických států (ECOWAS) vrátit v Nigeru do úřadu prezidenta Bazouma.

Puč v Nigeru: Ruská stopa?

Puč v Nigeru, který proběhl 26. července a sesadil prezidenta Bazouma, rychle přinesl dramatické změny v zahraničních vazbách této země. Vojenská junta se otevřeně distancuje od svého bývalého spojence Francie a zaměřuje se na nového partnera – Rusko. Demonstranti podporující puč procházeli ulicemi s ruskými vlajkami a vyjadřovali svůj odpor vůči francouzskému vlivu.

Wagnerova skupina: Ruská moc v africkém impériu

Ruská soukromá vojenská společnost Wagnerova skupina se stává stále významnějším hráčem v africkém regionu. Po převratech v Mali a Burkina Faso se nyní zdá, že Wagnerova skupina hraje klíčovou roli i v Nigeru. Jejich možný vliv však vyvolává otázky a nejistoty po nedávných roztržkách s ruským prezidentem Putinem. Přesto nabízí své služby novým nigerským vládcům.

Samotný puč v Nigeru přivítal právě i šéf Wagnerovy skupiny Jevgenij Prigožin, který označil aktuální vývoj v Nigeru za „faktické získání nezávislosti“ a za „boj s kolonizátory“.

Konflikt o moc a suroviny

Niger není jen politickým arénou, ale také důležitým hráčem v ekonomických záležitostech. Země disponuje značnými zásobami uranu a ropy, což z ní činí klíčového exportéra těchto surovin. Francie, která si dosud pokrývala část své spotřeby těchto surovin právě z Nigeru, musí čelit nové konkurenci, kterou představuje Čína, jež se stává významným hráčem v africkém hospodářství.

Hrozba války?

Po puči se situace v Nigeru stala napjatou a rizikovou. Hospodářské společenství západoafrických států (ECOWAS) připravuje plán vojenské intervence s cílem navrátit prezidenta Bazouma zpět do úřadu. Francie zatím uvažuje o podpoře ECOWAS, ale není jasné, zda pomůže i vojenskou účastí. Rusko a Čína zůstávají v pozadí, sledují vývoj a hledají příležitosti pro své zájmy.

„Píšu jako rukojmí. Niger čelí útoku vojenské junty, která se snaží svrhnout naši demokracii, a já jsem jen jedním ze stovek občanů, kteří byli svévolně a nezákonně uvězněni,“ napsal Bazoum po svém svržení.

Zdroj info: Twitter,https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/niger-bazoum-vojensky-puc.A230804_061746_zahranicni_tbr, https://zahranicni.hn.cz/c1-67231550-zapadoafricke-staty-daly-nigeru-ultimatum-pripravily-uz-plan-vojenske-intervence-aby-zvratily-prevrat, https://echo24.cz/a/HkxJ5/zpravy-svet-francie-podpori-svrzeneho-nigerskeho-prezidenta

Náhledové foto: Pixabay