Norsko chce těžit ze dna moře, ale čelí kritice

těžba

Norsko se snaží prosadit plán hlubokomořské těžby nerostných surovin v arktické oblasti, který by mohl přinést hospodářské přínosy i ekologické riziko. Vláda a některé opoziční strany se dohodly na povolení průzkumu, který je prvním krokem k zahájení těžby v plném rozsahu. Tento krok však vyvolal ostrou reakci od ochránců životního prostředí, kteří varují před nevratným poškozením mořského ekosystému.

Průzkum ano, těžba ne?

Podle dohody, kterou parlament projedná 4. ledna, budou muset společnosti, které chtějí provádět průzkum mořského dna, splnit přísné požadavky na ochranu životního prostředí a poskytnout údaje o dopadu na mořské organismy. Parlament si také vyhradil právo rozhodnout o tom, zda povolí těžbu v plném rozsahu na základě výsledků průzkumu.

Norsko doufá, že se stane první zemí, která uskuteční hlubinnou těžbu v komerčním měřítku a zajistí si důležité nerostné suroviny, jako jsou měď, kobalt, nikl a vzácné zeminy, které jsou potřebné pro výrobu elektroniky, baterií a obnovitelné energie. Severská země také vidí v těžbě ze dna moře příležitost pro rozvoj nových technologií a pracovních míst.

„Skvělý den nejen pro Norsko, ale pro celý svět,“řekl agentuře Reuters generální ředitel společnosti Loke Marine Minerals Walter Sognnes Norway, která se zabývá těžbou na mořském dně. Potřebujeme, aby se hlubokomořské nerostné suroviny hodnotily na základě faktů jako poskytovatel kritických nerostných surovin pro přechod na zelenou energii.”

Odpůrci varují před katastrofou

Na druhé straně se proti plánu postavily ekologické organizace, jako je WWF, Greenpeace nebo Friends of the Earth, které tvrdí, že těžba na mořském dně by mohla zničit citlivé a málo prozkoumané mořské prostředí, ohrozit biodiverzitu a zhoršit změnu klimatu. Tyto organizace vyzývají k zavedení globálního moratoria na těžbu ze dna moře, dokud nebudou známy její dlouhodobé důsledky.

„Rozhodnutí o postupu poškodilo pověst Norska v oblasti ochrany oceánů, ale dodala, že doufá, že parlament nakonec jakýkoli krok k těžbě v plném rozsahu zablokuje,“ uvedla ekologická skupina WWF v prohlášení.

Zdroje info: X, Autor, https://tvpworld.com/74552543/norway-seeks-to-push-ahead-with-deep-sea-mining-plan, https://www.ft.com/content/c1a503fb-5d4d-4f60-8ce4-2c861a03aea5

Náhledové foto: Pixabay