Nové bydlení: Češi šetří nejdéle v celé Evropě
Mladé páry vědí, že při shánění vlastního domova to nemají až tak jednoduché. V současné době je totiž potřeba splnit přísnější požadavky, než tomu bylo dříve pro získání hypotéky. A to, že sehnat bydlení v České republice je složitější a hlavně dražší, než v jiných státech Evropy, potvrzuje také provedená studie. V jakých státech si obyvatelé mohou pořídit bydlení nejrychleji a existuje ještě dražší bydlení než u nás?
Dostupnost podle průměrného platu
Aby byly výsledky v rámci této studie co nejpřesnější, studie počítala s tím, kolikanásobek průměrného ročního platu lidé daného státu potřebují, aby si mohli pořídit byt o velikosti 70 metrů čtverečních, což je průměrná velikost bytu vhodná i pro rodinu s dětmi. Češi si takový byt mohou pořídit za 11,2 násobek svého ročního platu. Oproti tomu například Portugalci a Belgičané vynaloží jen 4 násobek ročního platu, Norové pak pětinásobek.
Češi šetří nejdéle v celé Evropě
Ze států Evropy jsou tak Češi až na samém chvostu. Před námi je pak Lotyšsko, kde si lidé šetří desetinásobek ročního platu, Velká Británie (zde je to devítinásobek ročního platu) a Chorvatsko (téměř osminásobek ročního platu). Důvodem takové situace může být také prudký růst ceny bytů v hlavním městě – Praha skončila na prvním místě ve zvýšení cen bytů za metr čtvereční oproti všech ostatním sledovaným městům. Pro zajímavost – cena bytů v Praze stoupla meziročně o více než 22 %. V Brně pak cena nového bytu vzrostla o 12 %, v Ostravě o 30 %.
Nejdražší byty a nejvyšší nájemné
Studie se zaměřila také na nejdražší ceny bytů a také na výši nájemného ve vybraných městech Evropy. Nejdražší byty a také nejvyšší nájemné platí lidé v Paříži. Mezi města s nejdražšími byty se řadí také Kodaň, Amsterdam a Berlín. Naopak nejlevnější jsou Riga a Budapešť. Nejvyšší nájemné je pak kromě Paříže také v Oslu a Trondheimu. Nejlevněji vychází nájem v maďarských městech Györ a Debrecín.
Finance jsou velmi zajímavou oblasti. Mám zkušenosti a ráda se o ně s vámi podělím.