Nové cíle: Evropský parlament v boji proti obchodování s lidmi
Den 18. října byl v kalendáři významným dnem boje proti obchodu s lidmi. Evropský parlament zahájil boj proti obchodování s lidmi. Nový mandát přináší rozsáhlé změny a posiluje ochranu obětí. Legislativní rámec rozšiřujehlavně oblast působnosti stávající směrnice, přičemž klade důraz na ochranu práv obětí a trestání obchodníků s lidmi.
Evropský parlament posílil svůj postoj
Evropský parlament přijal nový mandát pro jednání s členskými státy EU o revizi nařízení v boji proti obchodování s lidmi. Jedním z klíčových prvků nového mandátu je rozšíření oblasti působnosti stávající směrnice. Nově se bude týkat nejen obchodování s lidmi, ale také nucených sňatků, nelegální adopce a náhradního mateřství. Tato změna pomůže lépe zmapovat a řešit různé formy zneužívání lidí.
Podpora pro oběti a právo na azyl
Poslanci Evropského parlamentu zdůrazňují potřebu poskytnout obětem obchodování s lidmi odpovídající podporu. Důležité je také respektovat právo obětí na azyl. Je třeba zajistit, aby oběti nebyly stíhány za trestné činy, ke kterým byly donuceny, a aby měly možnost bez obav spolupracovat s vyšetřovateli.
V rámci nového mandátu se také požadují přísné tresty za využívání služeb poskytovaných oběťmi obchodování s lidmi. Tímto způsobem lze potrestat ty, kteří se na této trestné činnosti podílejí a zamezit dalšímu šíření této praktiky.
Potřeby obětí
Evropský parlament klade důraz na to, aby se podpora obětí řídila zohledňováním různých faktorů, jako je pohlaví, zdravotní postižení a věk. Zvláštní pozornost je věnována právům zdravotně postižených osob a dětem bez doprovodu, které jsou zvláště zranitelné. Mandát pro jednání byl schválen na plenárním zasedání Evropského parlamentu bez hlasování. Tento jednomyslný postoj ukazuje odhodlání parlamentu v boji proti obchodování s lidmi.
Boj proti obchodování s lidmi v Evropě
V Evropě je každým rokem registrováno více než 7 000 obětí obchodování s lidmi. Realný počet obětí však může být mnohem vyšší, protože mnoho případů zůstává neodhaleno. Většinu obětí tvoří ženy a dívky, ale stoupá i počet mužských obětí, zejména v případech nucené práce.
Organizace spojených národů identifikuje jako hlavní příčiny obchodování s lidmi nerovnosti uvnitř jednotlivých zemí i mezi nimi. Dalšími přiřinami může být stále restriktivnější imigrační politika a rostoucí poptávka po levné pracovní síle.
Zdroje info: https://tvpworld.com/73529124/eu-parliament-prepared-to-engage-in-human-trafficking-regulations-talks, https://www.osce.org/cthb/555525, https://www.coe.int/en/web/portal/-/sweden-more-efforts-needed-to-identify-victims-of-trafficking-including-amongst-children-and-to-prosecute-traffickers
Náhledové foto: Pixabay