Novela práv spotřebitelů: Na co se musí podnikatelé připravit
Co nevidět se v české právním prostřední objeví změny, které by měly zajímat každého podnikatele, který prodává své zboží či poskytuje služby spotřebitelům. Jedná se totiž o novely zákona o ochraně spotřebitele a občanského zákoníku. Z těchto předpisů vznikají nová práva spotřebitelům a zrcadlově k nim pak povinnosti podnikatelů. Na co se musí byznysy připravit?
# 1 Pravidla uživatelských recenzí
Stále častěji se spotřebitelé na trhu orientují dle uživatelských recenzí na internetu. Zpřísní se tedy pravidla pro jejich uveřejňování. Podnikatelé budou totiž muset informovat spotřebitele, zda věrohodnost recenzí nějakým způsobem ověřují. Podnikatelé tedy budou muset například na webových stránkách uvést, jakým způsobem tak činí, pokud tak činí. Pokud jde například o e-shop, povinnost se vztahuje na prodávané a nabízené zboží a služby, ale ji na recenze e-shopu samotného.
#2 Konec falešných slev
Falešné slevy již nebudou přípustnou obchodní praktikou. Někdy podnikatelé počítali slevu vůči prodejní ceně v době uvedení výrobku na trh, další si ceny a výsledné ceny dokonce vymýšleli, a tak klamali spotřebitele. Nyní zde budou jasná pravidla. Rozhodná doba je zde 30 dní před uvedením slevy. Výpočet slevy se bude odvíjet od nejnižší ceny výrobku za posledních 30 dní. Pokud je na trhu kratší dobu, tak jaká byla první cena při uvedení na trh. Pokud bude sleva zvyšována postupně, bude nutné zabývat se tím, za jakou nejnižší cenu bylo možné zakoupit daný výrobek v době 30 dní před poskytnutím první slevy.
#3 Objednávková tlačítka na internetu
Tato novinka ovlivní e-shopy. Webová tlačítka k objednání budou muset být označena jako „objednávka zavazující k platbě“. Musí zde být informace, že tlačítko zavazuje zákazníka ke koupi, respektive k platbě. Za chybějící informaci a označení tlačítka pak bude možné dát provozovateli pokut až ve výši 5 milionů korun.
# 4 Smlouvy po telefonu
Nová právní úprava bude nyní požadovat, aby byl na začátku každého hovoru spotřebiteli sdělen obchodní účel volání a údaje totožnosti toho, kdo spotřebiteli volá. Bezprostředně po telefonátu pak bude nutné také zaslat spotřebiteli potvrzení nabídky v textové podobě. Až dodatečné akceptování tohoto písemného potvrzení je uzavřením smlouvy.
#5 Reklamační řády
Mění se též pravidla vyřizování reklamací. Skončí například zákonná záruka. Obchodník bude sám rozhodovat o tom, jakou záruku spotřebiteli poskytne. Spotřebitel bude moci vytýkat jen takovou vadu, která se projeví do dvou let od převzetí zboží. Novinkou, která plyne z tohoto nového režimu je, že pokud bude reklamace spotřebiteli zamítnuta, musí tento znaleckým posudkem dokázat, že zde vada byla již při převzetí a projevila se až následně (max. do dvou let od převzetí). Jde-li však o dobu kratší než jeden rok od převzetí, má se za to, že zde byla vada již při převzetí a je to obchodník, který musí dokazovat, že jde o vadu vzniklou až následně a že nejde vadu, která zde byla při převzetí.
Zdroj: Novelizovaná znění zákonů č. 89/2012 Sb., občanský zákoník a zákona č. 634/1992 Sb., o ochraně spotřebitele, https://kroupahelan.cz/blog/na-co-byste-meli-pripravit-svuj-byznys-po-novele-spotrebitelskeho-prava/162, https://www.mpo.cz/cz/ochrana-spotrebitele/informace-pro-spotrebitele/novela-zakona-o-ochrane-spotrebitele-a-obcanskeho-zakoniku–271440/
Náhledové foto – Pixabay
Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.