Novinky ve spotřebitelském chování: Ekologické nákupy, vliv influencerů a zpoplatněné e-vratky

online nákup

Spotřebitelské preference se rapidně mění. Češi stále více myslí na ekologii, nechávají se inspirovat influencery a reagují na trendy jako jsou zpoplatněné vratky online objednávek. Průzkum CBRE mezi 1 700 zákazníky obchodních center přináší zajímavé pohledy.

Druhý život pro výrobky

Každý druhý zákazník by uvítal možnost zakoupit second-life produkt v kamenném obchodě. Tato kategorie zahrnuje zboží s drobnými vadami či poškozeným obalem, které nemůže být prodáno jako nové. Patří sem však i použité, ale stále funkční produkty, jež obchodníci opraví a nabídnou za sníženou cenu se zárukou.

Největší zájem projevují mladí lidé ve věku 18 až 25 let (86 %), ale i starší kategorie (26 až 44 let) vnímají tento koncept pozitivně. Nejčastěji by zákazníci kupovali second-hand oblečení (86 %), knihy, hračky a hry (78 %), nábytek (68 %), sportovní vybavení (65 %) a elektroniku (59 %).

„Zákazníci si tímto přístupem cení především u oděvů. 86 % dotázaných projevilo zájem o second-life oblečení,“ cituje Aleš Nečas, vedoucí oddělení maloobchodních pronájmů v CBRE.

Vlivní influenceři

Influenceři, mocné osoby sociálních sítí, získávají stále větší slovo v ovlivňování nákupního chování. Celých 45 % Čechů ve věku 18 až 34 let připouští, že je názory jejich oblíbených influencerů při nákupech ovlivňují. „Firmy přesně tohle využívají. Mohou skrze vlivné osobnosti oslovit specifické cílové skupiny způsobem, který je mnohem účinnější než klasický marketing,“ vysvětluje Nečas.

Důležitý je výběr influencera, který se hodí ke konkrétní kampani a cílové skupině. Influenceři sdílí své zkušenosti s produkty a službami a budují důvěru u sledujících.

Zpoplatnění vratek oživí kamenné obchody

Zatímco dříve e-shopy plně proplácely poštovné za vrácené zboží, čím dál více z nich tento trend mění. 33 % tuzemských obchodníků už dnes za online vratky účtuje poplatek. Pro zákazníky je tak často výhodnější vrátit zboží přímo v kamenné prodejně. „45 % dotázaných by tuto možnost vřele uvítalo. Obchodníci tak získávají šanci nabídnout kupujícím alternativu či další produkty,“ říká Nečas. Až 23 % lidí by však zpoplatněné vratky přimělo omezit online nákupy.

Trvale udržitelné je in

Současným žhavým tématem je ekologická a společenská odpovědnost. Průzkum CBRE ukazuje, že 87 % zákazníků jsou tyto snahy důležité a nějakým způsobem ovlivňují jejich rozhodování při nákupech. „Lidé se snaží méně plýtvat, nakupují od lokálních producentů, volí second-hand zboží nebo ekologicky šetrnější, byť dražší alternativy,“ vyjmenovává Nečas hlavní trendy.

Zdroje info: CBRE, Aleš Nečas, https://zpravy.kurzy.cz/770267-spotrebitelsky-pruzkum-cbre-preference-zakazniku-kamennych-obchodu-se-meni-zvlaste-u-mladych-lidi/

Náhledové foto: Pixabay