Novozélandský zpracovatelský průmysl v úpadku: 13 měsíců poklesu a konec éry nedostatku pracovních sil
Novozélandský zpracovatelský průmysl se potýká s nejdelším poklesem od roku 2009, čímž se propadá do hluboké recese. Index výkonnosti zpracovatelského průmyslu (PMI) klesl 13. měsíc v řadě, čímž se dostal na nejnižší úroveň od února 2023. To značí vážné zpomalení v sektoru, který v minulých letech táhl novozélandskou ekonomiku.
Slabá poptávka a rostoucí náklady drtí výrobce
Hlavní příčinou úpadku je slábnoucí domácí poptávka, kterou tlumí rostoucí úrokové sazby a ochlazování realitního trhu. Spotřebitelé omezují výdaje, zatímco investice do bydlení klesají, čímž se snižuje poptávka po průmyslových výrobcích. Na druhou stranu výrobci čelí rostoucím nákladům na energie, suroviny a dopravu, čímž se snižují jejich marže a omezuje se jejich schopnost investovat a růst.
Index výkonnosti zpracovatelského průmyslu (PMI), sledovaný společností Business New Zealand a Bank of New Zealand, klesl v březnu na 47,1 bodu z revidované hodnoty 49,1 bodu v únoru. Naposledy se index pohyboval nad 50bodovou hranicí, která značí expanzi, v únoru 2023.
Tento pokles je srovnatelný s propadem v srpnu 2021, kdy se index PMI propadl na 38,8 bodu vlivem restrikcí Covid-19. V roce 2020 se index dokonce po dobu tří měsíců pohyboval pod 40 body, včetně historického minima 26 bodů na jaře, kdy virus poprvé zasáhl Nový Zéland.
Nedostatek zakázek nutí k propouštění
Slabá poptávka vedla k prudkému poklesu nových zakázek, které se nyní nacházejí hluboko pod dlouhodobým průměrem. To nutí výrobce k snižování nákladů, včetně propouštění zaměstnanců. Podle nedávného průzkumu NZIER uvedlo více než 50 % výrobních podniků, že nízký odbyt je pro jejich firmu hlavní překážkou. To značí obrat oproti minulým letům, kdy největším problémem byl nedostatek pracovních sil.
Jedním z klíčových indikátorů slabosti zpracovatelského průmyslu je ukazatel nových zakázek, který se v březnu propadl na 44,7 bodu, čímž se ocitl hluboko pod dlouhodobým průměrem. To svědčí o tom, že firmy dostávají méně objednávek a čelí klesající poptávce po svých produktech.
V reakci na nepříznivé tržní podmínky se výrobci snaží snižovat náklady, včetně snižování počtu zaměstnanců. To má negativní dopad na zaměstnanost a celkovou ekonomiku. „Vypovídá to o měkké poptávce, přičemž respondenti převážně uváděli různé domácí faktory, jako je menší stavební aktivita a utahování opasků ze strany spotřebitelů,“ uvedl hlavní ekonom BNZ Doug Steel.
Naděje na obrat v dohledu?
Ekonomové se domnívají, že pokles zpracovatelského průmyslu by se mohl v nadcházejících měsících stabilizovat. Očekává se, že snižování úrokových sazeb RBNZ v závěru roku podpoří domácí poptávku a uleví tlaku na výrobce. Rovněž se předpokládá, že obnovení rovnováhy mezi poptávkou a nabídkou pomůže zmírnit inflační tlaky a umožní RBNZ dále snižovat úrokové sazby.
„Dobrou zprávou je, že obnovení rovnováhy mezi poptávkou a nabídkou, a to napříč celou ekonomikou, sníží inflaci a umožní RBNZ snížit úrokové sazby,“ řekl Steel.
Zdroje info: Autor, https://www.livemint.com/news/new-zealand-manufacturing-suffers-longest-contraction-since-2009-11712880732523.html, https://www.bloomberg.com/news/articles/2024-04-11/new-zealand-manufacturing-suffers-longest-contraction-since-2009?srnd=economics-v2
Náhledové foto: Pixabay