O odklad splátek byl v posledních měsících velký zájem. Kolik lidí o něj zažádalo?
Kdybyste se někoho za pár let zeptali, co bylo největší událostí roku 2020, odpověď by byla asi jasná. Kvůli bezpečnostním opatřením, která si vyžádala pandemie COVID-19, se zdálo, jakoby se zastavil čas. Spousta lidí musela dočasně zavřít své podniky, nebo si vzít povinné volno ze svého zaměstnání a zůstat v bezpečí svého domova.
Ve skutečnosti se ale čas nezastavil a navzdory tomu, že plno lidí zůstalo bez příjmu nebo na státní podpoře, lhůty splátkových kalendářů běžely nadále. Česká vláda na obyvatele postižené krizí naštěstí myslela, a proto přišla se zákonem, který dal fyzickým osobám i podnikatelům nárok na odklad splátek.
Žadatelé o tuto úlevu si mohli podle svého vlastního uvážení odsunout splátky na tři až šest měsíců u úvěrů sjednaných před 26. březnem 2020, tedy před tím, než celá krize vůbec vypukla. Kolik Čechů této možnosti využilo?
Lidé s žádostmi o odklad neváhali
Ve skutečnosti to však nebyl pouze stát, kdo lidem umožnil odklad splátek. Bankovní společnosti se v rámci České bankovní asociace na nabídce této varianty dohodly již o měsíc dříve a už během této doby od svých klientů převzaly nad sto tisíc žádostí.
Společnost UniCredit Bank jich za první měsíc vyřídila zhruba tři tisíce s tím, že v padesáti procentech případů lidé žádali o odklad splátek spotřebitelských úvěrů, což byl největší podíl. O něco méně žádostí, konkrétně čtyřicet procent, se týkalo hypoték a zbylých deset procent tvořily firemní půjčky.
Celkový počet žádostí přesáhl tři sta tisíc
Celkem se před vydáním zákona vyřídilo něco okolo 230 tisíc žádostí a od 17. dubna, kdy zákon vzešel v platnost, až do dnešního dne jich přibylo ještě více než sto tisíc. Celkem možnosti odložení splátek využilo zhruba 345 tisíc lidí, které poškodil nouzový stav, což v průměru tvoří asi deset procent klientů všech bank.
Obecně se rozložení úvěrových produktů, u kterých lidé splátky odkládali, od údajů UniCredit Bank lišilo. Spotřebitelské úvěry tvořily dvě třetiny vyřízených žádostí, čtvrtinu hypotéky a zbytek podnikatelské úvěry. Pokud jde o délku odkladu, většina klientů využila maximální lhůty a své splátky odložila na šest měsíců.
Žadatelé nijak nemuseli prokazovat to, že je opatření související s šířením viru COVID-19 skutečně postihla. Přesto však banky některé žádosti zamítly, a to hlavně z toho důvodu, že nesplňovaly jednu zásadní podmínku. Aby totiž ke schválení mohlo dojít, jejich úvěr nesměl být k 26. březnu 2020 po splatnosti déle než třicet dní.
Co nás krize naučila?
S postupným rozvolněním bezpečnostních opatření se naše životy vrací do normálu a stejně tak klesá i počet žádostí o odklad splátek. I když už se zdá, že máme to nejhorší za sebou, rozhodně se vyplatí si vzít z událostí posledních měsíců jedno velké poučení – můžeme si myslet, že máme vše pod kontrolou, ale některé okolnosti zkrátka neovlivníme.
Na druhou stranu ale existují věci, které v souvislosti s financemi ovlivnit můžeme. V první řadě je to dobrá příprava, která by každému sjednávání půjčky měla předcházet. V základu ji tvoří dva zásadní kroky, a to zhodnocení současné a budoucí finanční situace a pak také srovnání úvěrových produktů, které vám pomůže najít úvěr s optimální úrokovou sazbou, délkou splácení a výší splátek.
Jak se nám nyní potvrdilo, nesmírně důležité je také průběžné vytváření finančních rezerv. Právě díky nim můžeme i v těžkých chvílích zachovat chladnou hlavu a získat nějaký čas k dobru, abychom nemuseli dělat unáhlená, nepromyšlená rozhodnutí. Ta nás ve finančním světě totiž obvykle zavedou pouze do pasti.
Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com
Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.