Obchodní válka v autoprůmyslu pokračuje: Evropská unie vystrkuje drápy vůči Číně

Evropský parlament

Napětí na poli mezinárodního obchodu mezi Evropou a Čínou dále narůstá. Brusel oznamuje zatím prozatímní, přesto razantní krok vůči čínským elektromobilům zaplavujícím evropské trhy. Cílem je ochránit domácí automobilový průmysl před nekalou čínskou konkurencí.

Nárůst čínské konkurence

V posledních letech zaznamenal čínský automobilový průmysl, a to především v oblasti elektromobilů, značný růst. Čínské firmy jako BYD, Geely a SAIC se stávají stále silnějšími konkurenty pro tradiční evropské výrobce automobilů, jako je Volkswagen a BMW.

Čínské elektromobily jsou často levnější než jejich evropské protějšky, a to z důvodu nižších nákladů na pracovní sílu a výrobu. To jim dává značnou cenovou výhodu na evropských trzích.

Nelítostný souboj o elektrickou budoucnost

Evropská komise ve středu představila plán na zavedení dodatečných cel na čínské elektromobily dovážené do Evropské unie. Tato cla se budou pohybovat v rozmezí od 17,4 % do 38,1 % pro přední čínské výrobce jako BYD, Geely či SAIC. „Šetření ukázalo, že čínský dodavatelský řetězec elektrických vozidel ve velké míře těží z nespravedlivých vládních subvencí,“ zdůvodnila komise svůj krok.

Evropská unie se obává, že nárůst dovozu čínských elektromobilů povede k nadbytku na trhu a poklesu cen. To by mohlo poškodit domácí výrobce automobilů a vést ke ztrátě pracovních míst.

Mocenská odveta Bruselu

Evropské clo na čínské elektromobily tak kopíruje nedávné razantní zvýšení cel ze strany USA, když Biden zčtyřnásobil cla na 100 %. Představitelé Evropské unie označili toto opatření za snahu ochránit evropské výrobce před nekalou konkurencí z Číny. Peking ostře zkritizoval evropská cla jako krok „zbrojení na ekonomické a obchodní otázky“.

Obavy tradičních hráčů z čínské hrozby

Krok Bruselu odráží rostoucí výzvy, jimž čelí tradiční evropští i američtí výrobci automobilů ze strany nastupujících čínských značek. Ty se plně zaměřují na elektromobilitu a mají výrazně nižší náklady než jejich západní konkurenti. „Izolace a nezákonné celní bariéry nakonec jen všechno zdraží a všichni zchudnou,“ varoval německý kancléř Scholz.

„Předpokládáme, že negativní dopady tohoto rozhodnutí převáží nad případnými pozitivními aspekty,“ vyjádřil se kriticky koncern Volkswagen.

Riziko odvetných opatření a dramatického zdražení

Zatímco někteří experti zpochybňují dostatečnou účinnost nově zaváděných cel, výrobci jako Volkswagen se obávají rizika odvetných opatření Pekingu. To by znamenalo dramatické zdražení aut na obou stranách a propad poptávky. Čínské značky se navíc chystají expandovat výrobu přímo do Evropy, kam hodlají přenést své nízkonákladové továrny.

Zdroje info: Reddit, https://news.sky.com/story/eu-threatens-tariffs-of-up-to-38-on-chinese-electric-cars-from-july-13151845,https://www.nytimes.com/2024/06/12/business/eu-china-ev-tariffs.html

Náhledové foto: Pixabay