Obchodníci musí udávat své slevy podle daných pravidel, rozhodl Evropský soud
Již nějakou dobu platí pravidla pro způsob, jakým mohou obchodníci udávat slevy svých produktů. Řetězce však měly za to, že našly cestu, jak pravidla obejít. Evropský soud je vyvedl z omylu.
Řetězce a slevy
Slevy má rád každý. Obchodní řetězce si toho jsou moc dobře vědomi a pokud nějaký výrobek zlevní, chtějí to zákazníkům oznámit s náležitou slávou. Na tom by nebylo nic špatného, pokud by to ovšem nedělali způsobem, který je matoucí a vůči zákazníkům navíc neférový.
Dlouhou dobu to řetězce dělaly tak, že dané zboží nejprve na krátkou dobu zdražily a posléze zlevnily, přičemž se díky tomu mohly chlubit mnohem větší slevou, než jaká odpovídala realitě. Někdy byla dokonce nová cena po slevě stejná či vyšší než cena původní, a přesto se na výrobku vyjímala nálepka bombasticky oznamující velkou slevu.
Foto: Pixabay
Evropská pravidla
Tuto praxi Evropská Unie zakázala s tím, že řetězcům nařídila udávat cenu před slevou jako nejnižší cenu výrobku za posledních 30 dní. Řetězce si však myslely, že na nová pravidla vyzrály. Podle některých z nich sice existuje povinnost udávat nejnižší cenu za poslední měsíc, sleva se z ní ale nemusí počítat a lze jí vztahovat k ceně jiné. Tento názor měl například německý řetězec Aldi nebo náš Albert.
Od národních obchodních inspekcí však dostaly pokuty a obrátily se proto na Evropský soud v Lucemburku. Jeho rozhodnutí však zástupce řetězců příliš nepotěšilo. Soud v Lucemburku jim vzkázal, že nejnižší cena za posledních 30 dní je přesně tou cenou ze které je třeba počítat slevu. Cokoliv jiného znamená uvádění spotřebitelů v omyl. Zdá se tedy, že na slevy, které v obchodech uvidíme, se budeme moci doopravdy spolehnout.
Zdroje informací: https://www.novinky.cz/clanek/ekonomika-retezce-se-slevovym-cachrovanim-narazily-u-soudu-eu-40490558
Náhledové foto: Pixabay
Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.