Obchody začaly řešit plýtvání s potravinami, nabízí třeba ovoce a zeleninu, která by se jinak vyhodila

Zelenina

Plýtvání jídlem představuje obrovský problém naší společnosti. Plýtvá se přitom prakticky všude, jak v domácnostech, tak v obchodem s potravinami, kde je tento problém obzvlášť závažný. Přitom na Zemi existují mnohá místa, kde je jídla nedostatek a lidé trpí hlady.

Kde se plýtvá nejvíc

Celkově se na světě třetina vyprodukovaného jídla vyhodí. Tento jev navíc velmi škodí životnímu prostředí a přispívá ke klimatické změně. Ještě aby ne, když je 8 % celkových emisí skleníkových plynů způsobeno vyhozeným jídlem, a 28 % zemědělské půdy zabírají potraviny, které nakonec skončí v odpadkovém koši.

Průměrný evropský občan vyhodí 96 až 115 kg jídla ročně. U obchodů s potravinami jdou pak tato čísla do tun. Nejvíce se přitom vyhazují rychle se kazící potraviny, jako je pečivo, ovoce a zelenina. K tomuto navíc přispívá fakt, že se často vyhazují i naprosto čerstvé potraviny neodpovídající standardům kvůli svému vzhledu. Tyto nepovedené kusy přitom představují 20 až 30 % z celkové produkce.

Obchody tento problém již aktivně řeší

Potravinové řetězce naštěstí začaly v posledních pár letech tuto situaci konečně řešit. Nabízí tak často zlevněné potraviny s krátkou dobou trvanlivosti, pečivo z předešlého dne nebo nepovedené ovoce a zeleninu. Například Tesco uvádí, že se jim za poslední čtyři roky podařilo snížit množství vyhozených potravin o 71 %. Tesco navíc v České republice spustilo aplikaci FoodClout informující potravinové banky a jiné neziskové organizace o potravinách určených k vyřazení z prodeje.

S potravinami se snaží neplýtvat i Lidl. Ten již více jak před rokem zavedl tříkilové bedýnky za jednotnou cenu 25 Kč naplněné neprodejným ovocem a zeleninou. Nově mají místo bedýnek speciální papírové tašky, ale obsah zůstává stejný. Kromě toho Lidl zavádí také koutky s chlazeným zbožím se slevou 70 % u kterého se blíží konec data spotřeby, a k bedýnkám se přidají i sáčky se starším pečivem.

Podobné bedýnky zavedl také Penny Market. Nabízí zde 2 kila ovoce a zeleniny za 19,90 Kč. Pozadu nezůstává ani Albert. Ten také nabízí bedýnky, a kromě toho také slevu 50 % na nebalené pečivo před koncem otevírací doby. Kaufland pak bojuje proti plýtvání potravinami tím, že má speciální systém objednávání zboží na základě predikce poptávky a vyhodnocení nabídky, a spolupracuje s mysliveckými spolky a zoologickými zahradami, jimž vyřazené potraviny prodává za symbolickou cenu.

Zdroje info: https://zachranjidlo.cz/9720/mezinarodni-den-plytvani-jidlem/, https://www.seznamzpravy.cz/clanek/tuny-potravin-projdou-regalem-rovnou-do-odpadu-obchody-vedou-marny-boj-114590, https://ct24.ceskatelevize.cz/domaci/1607339-proti-plytvani-jidlem-zacinaji-bojovat-i-supermarkety-a-stravovaci-zarizeni, https://www.avcr.cz/cs/veda-a-vyzkum/socialne-ekonomicke-vedy/Plytvani-jidlem-vice-nez-miliarda-tun-potravin-se-kazdy-rok-vyhodi/

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.