Období letních brigád – pravidla pro studenty

Students

Je to tu opět po roce – léto a s tímto ročním obdobím přišla i téměř nekonečná nabídka letních brigád zejména pro studenty, kteří si chtějí o prázdninách vydělat nějakou tu korunu. Pro studenty existují specifická pravidla a i podle nich se mohou rozhodovat, kterou brigádu je dobré vzít, a která se nemusí vyplatit. Mluvíme hlavně o typu smlouvy, na kterou budou práci vykonávat a s tím spojené odvody a daně. Jak to se smlouvami tedy je?

Dohoda o provedení práce

Nejčastější forma smlouvy, která vám bude při domlouvání brigády nabídnuta, je dohoda o provedení práce. Tedy smlouva s obecně používanou zkratkou – DPP. Jde o smlouvu, kde jsou odvody a daně povinné. Můžete ji mít u libovolného počtu zaměstnavatelů zároveň, ale ani v jednom případě by vaše odpracovaná doba neměla přesáhnout 300 hodin za rok. Při této smlouvě máte nárok přinejmenším na minimální mzdu (68,70 Kč/hod). Zdravotní a sociální pojištění platí takto zaměstnaný pracovník jen v případě, kdy přesáhne jeho výdělek 10 000 Kč za měsíc. Z výplaty je strhává zaměstnavatel. Daň z příjmu se platí, avšak studenti mají nárok na slevu 4 020 Kč za rok – tedy 335 Kč za měsíc plus ještě základní slevu, na kterou má nárok každý poplatník. Ta činí 24 840 Kč – 2070 Kč za měsíc. Ve výsledku, tedy nemusí studenti platit v mnoha případech nic.

Dohoda o pracovní činnosti

Neboli zkráceně DPČ je velmi podobný typ smlouvy a opět jeden z nejpoužívanějších druhů smluv při brigádách například pro studenty. V čem se tedy liší od dohody o provedení práce? Jsou v tom nižší limity! Zdravotní a sociální pojištěná se totiž musí odvádět již při překročení limitu 2 500 Kč za měsíc. Zároveň může pracovník na tuto smlouvu odpracovat maximálně 20 hodin za týden. Daň z příjmu fyzických osob se zde platí stejně, jako u předešle popisované smlouvy. Hranice výdělku je ale opět 2500 Kč za měsíc.

Jak je to s prací v cizině?

Nezřídka kdy se stává, že studenti svou pracovní činnost přes prázdniny chtějí spojit také s pobytem v cizí zemi. V dnešní době sjednocené Evropy je tento druh počínání velmi jednoduchý a existuje mnoho možností. Na co si ale dávat pozor? Opět na odvody a danění. Jak to vlastně v cizině s těmito položkami je? Je to trochu složitější problém. Pokud jedete někam v rámci Evropské unie, musíte se odhlásit ze systémů v ČR a po návratu opět přihlásit. Pokud je vaší cílovou destinací země mimo evropskou osmadvacítku, jste pořád pojištěnec v rámci systému České republiky. Nesmíte však v cizině být déle, jak půl roku. Každý stát upravuje tyto platby jinak a proto je dobré se vždy s tímto systémem seznámit. Obecně platí, že existují evropská koordinační pravidla a ta určují, co a kam musíte platit. Peníze vydělané v zahraničí stále spadají pod daň v České republice.

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.