Obnovitelné zdroje v Evropě poprvé překonaly fosilní paliva

01_Wind

Rok 2020 se stal prvním rokem, kdy bylo v zemích Evropské unie vyprodukováno více elektrické energie obnovitelnými zdroji než z fosilních paliv. Data za loňský rok představila studie organizací Ember a Agora Energiewende, která od roku 2015 shrnuje vývoj evropské energetiky. Tohoto přelomu bylo symbolicky dosaženo na samém počátku dekády, kterou bude nejen v Evropě, ale i v jiných částech světa, charakterizovat právě snaha o masivní dekarbonizaci celé ekonomiky.

Podíl obnovitelných zdrojů neustále roste

Podle zmíněné analytické studie bylo v Evropské Unii (EU27) v roce 2020 vyprodukováno z obnovitelných zdrojů 38 % elektrické energie, zatímco ze spalování fosilních paliv pocházelo 37 % elektrické energie. Zbývající část, 25 %, potom připadá na jadernou energetiku.

Nejvýznamnější obnovitelné zdroje, tj. větrné a solární elektrárny, tak od roku 2015 prakticky zdvojnásobily svůj podíl na výrobě elektřiny, neboť před pěti lety se na ní podílely pouze z 20 %. Naopak uhlí kleslo z 20 % v roce 2019 na pouhých 13 % v roce 2020.

02_Solar

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Dekarbonizace jako hlavní heslo

Evropská unie má v oblasti dekarbonizace ekonomiky velké plány a plánuje, že v roce 2030 by měl objem vypouštěného CO2 klesnout o 55 % v porovnání se stavem v roce 1990. V roce 2050 potom EU míří na uhlíkovou neutralitu. Evropa však není sama a Spojené státy (skrze novou Bidenovu administrativu) i Čína představily své vlastní ambiciózní plány.

Evropská unie je odhodlána v nastoupeném trendu pokračovat bez ohledu na ekonomické problémy způsobené globální koronavirovou pandemií. Kromě primárního důvodu, který souvisí s bojem proti klimatické změně, jde samozřejmě i o velmocenský souboj, ve kterém se hraje o vliv na poli nových technologií. Investice do programu Green Deal budou proto pokračovat a nelze očekávat, že by se na nastoupeném trendu cokoliv měnilo.

A Česko?

Co se týče tzv. uhlíkové intenzity energetického sektoru, tak ta v ČR od roku 2015 do roku 2020 klesla z 495 g CO2 na 1 kWh na hodnotu 386 g CO2 na 1 kWh. Přesto patříme z pohledu tohoto parametru stále k nejhorším zemím EU. Průměr EU27 je 226 g CO2 na 1 kWh.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

 

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.