OČR při koronaviru: Získáte 60 % platu, ale pracovat byste neměli

Koronavirus

Onemocnění člena rodiny se řadí mezi tradiční činnosti, které nám brání ve vykonávání naší profese. Pokud nám zkrátka onemocní dítě, je zapotřebí se o něj starat. Aktuálně nebylo OČR na důležitosti, jelikož došlo k zavření vzdělávacích institucí a lidé si musí děti hlídat. Ostatně 27.3.2020 veškeré změny ve finále podepsal prezident a ošetřovné je dnes upraveno na míru dané situaci, tedy stavu nouze, respektive karanténě v některých místech. Jak to s OČR je a můžete si vydělávat peníze navíc i v zaměstnání?

Získáte 60 % redukovaného základu

Jak už bylo několikrát konstatováno, člověk, který je na OČR, získá 60 % výpočtového základu. Ten se vztahuje na veškeré děti do 13 let věku. Trvá po celou dobu, kdy budou uzavřena vzdělávací zařízení. Týká se i případů, kdy o uzavření rozhoduje samotný zřizovatel. Jde tedy také třeba o mateřské školy, o nichž se v dnech nedávných často diskutovalo. Jinak se nařízení týká jak státních, tak i soukromých institucí. Rodiče se mohou střídat libovolně vyjma jednoho jediného kalendářního dne a jeho průběhu.

Zkrátka nepřijdou ani živnostníci

Ano, na kompenzaci dosáhnou také živnostníci. Ti jinak standardně nemají na OČR žádný nárok. Program ministerstva průmyslu a obchodu stanovuje výši samotných částek na 424 korun za jeden den. Vypláceny budou částky zpětně jednou měsíčně.

Co vlastně nebylo odsouhlaseno?

Jinak mohlo být odsouhlaseno také zvýšení OČR nad 60 % výpočtového základu. Taktéž se neodsouhlasilo ošetřovné pro pracující na DPP nebo DPČ. V neposlední řadě neprošla ani věková hranice dětí. Ta měla být do 15 let, tedy do věku, kdy je dítě ještě na základní škole. Od věci by to pro mnohé rodiče určitě nebylo.

Jaká je praxe?

Lidem jednoznačně chybí peníze. Brát pouhých 60 % platu je opravdu málo a spousta z nás by si chtěla další peníze vydělat. Oficiálně to ale při ošetřování člena rodiny nejde. Vydělávat byste si prostě neměli. Firmy to ale většinou řeší tak, že prostě zadávají lidem práci na doma, případně s minimální docházením do zaměstnání s tím, že po skončení krize slíbily tyto firmy finanční kompenzaci. Učiní tak prostřednictvím bonusů. Zaměstnancům firem to úplně po chuti není, nicméně nic jiného jim nezbývá. Pořád lepší než křičící šéf vyhrožující vyhazovem, což bohužel také někdy bývá další praxí…

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.