Od roku 2025 si budou moci zaměstnanci plánovat pracovní dobu. Jak bude systém fungovat

kancelář

Zákoník práce nově nabídne lidem možnost pracovat flexibilně. Od počátku roku 2025 dojde k významným změnám. Zaměstnancům se nabídne možnost, jak svůj den, týden či měsíc maximálně efektivně výhodně rozvrhnout. V současné době má rozvrh pracovní doby pod palcem čistě váš zaměstnavatel. Nově bude ale možné navrhnout si pracovní dobu tak, že si zaměstnanec sám vymezí konkrétní hodiny, po které bude nutná jeho přítomnost v práci. Tato nová možnost bude platit pro všechny, dříve měli tuto výhodu jen ti, co pracovali na dálku.

Flexibilní novela 

Myšlenka pochází ze západoevropských modelů, kde flexibilní pracovní dobu považují za nutnost pro udržení dobrých pracovních výkonů. Dánsko, Rakousko nebo sousední Německo tyto variabilní pracovní možnosti mají již dávno dobře zavedené.

Dohoda mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem je ale nevyhnutelná. Souhlas musí být na obou stranách. Pokud některá ze stran nebude s návrhem na způsob naplňování pracovní doby souhlasit, nebude možné podepsat ani pracovní smlouvu. Jednoduše řečeno, obě strany si dohodnou mantinely, ve kterých si může zaměstnanec s pracovní dobou „zacházet“ podle svých potřeb.

Sjednaný čas i počet odpracovaných hodin musí ale samozřejmě každý měsíc dobře sedět. Nová úprava legislativy poskytne však zaměstnancům větší svobodu se rozhodnout. To, kdy chtějí svůj čas v práci trávit, bude záležet spíše na zaměstnanci, zaměstnavatel k tomu však musí dát písemný souhlas.

kancelář

Foto: Pixabay

Jaké jsou výhody?

Jaké výhody z nově navrženého způsoby tvorby pracovní doby plynou? Zaměstnanec může jeden týden odpracovat klidně až 50 hodin, druhý týden může snížit pracovní dobu na minimum. Flexibilní pracovní týden ocení především ti, co mají početnější rodinu nebo mají třeba často nemocné děti. Vyčlenit více času na své osobní potřeby potřebují často i mladí lidé. Flexibilní pracovní doba by tak měla přinést větší svobodu v rozhodování a tím i v osobním životě.

Za nedodržení nebo porušení pravidel souvisejících se samorozvrhováním pracovní doby hrozí potom zaměstnavateli pokuta až ve výši 300 tisíc korun.

Zdroje informací: https://www.e15.cz/finexpert/prace-a-mzda/zamestnanci-si-budou-moci-od-roku-2025-sami-planovat-pracovni-dobu-jak-to-bude-v-praxi-fungovat-1419056

https://www.poznatsvet.cz/kultura-a-umeni/zakonik-prace-pracovni-doba-2025/

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.