Oddlužení: Praktické rady

O oddlužení i jeho nové podobě bylo již napsáno velké množství textů. My se dnes však společně podíváme na tuto problematiku trochu jinou optikou. Zmíníme totiž praktické rady pro ty, kteří se o oddlužení zajímají a může to být pro ně cesta z dluhů. Pojďme tedy na to!

Kdy poznám, že je to správné řešení?

Pomineme, že musíte splňovat určité zákonné podmínky. Jak ale vy osobně poznáte, že oddlužení je možnost, která by vás mohla zachránit? Pokud máte dluhy a exekutor ej již vymáhá, musíte nad tím začít přemýšlet. Exekutor se totiž nezastaví a bude rozprodávat majetek či obstavovat účty. To téměř znemožní jakékoli vaše praktické nakládání s penězi. K dluhu navíc přibývají úroky a sankce. Stejně tak náklady exekuce. Proto je dobré zavčasu zatáhnout za pomyslnou brzdu a řešit tento stav, který víte, že nevyřešíte jinak, některým z institutů: oddlužení, insolvence, osobní bankrot.

Musíte mít práci

Bez práce však nad oddlužením ani nepřemýšlejte. Jde totiž o onu zákonnou podmínku. Stačí vám však pracovní smlouva, která vám zajišťuje příjem 10 000 Kč za měsíc. Ze mzdy se pak musí měsíčně strhávat minimálně 1089 Kč pro insolvenčního správce a 1089 Kč pro všechny věřitele dohromady.

Část dluhů tvoří dlužné výživné

To může být nepříjemnost. Dluhy z vyživovací povinnosti totiž musí nýt splaceny po skončení oddlužení. Respektive tyto dluhy musí být splaceny po konci procesu oddlužení.

Najděte si poradce

Vaše cesta, rozhodnete-li se k oddlužení, začíná vyhotovením návrhu na toto oddlužení. Ten musíte podat k soudu. Nelze však, aby návrh vypracoval sám dlužník. Za úplatu jej vypracuje advokát, notář, exekutor nebo insolvenční správce. Vždy však maximálně za 4 000 Kč či 6 000 Kč za manželské oddlužení.  Bezplatně pak tuto službu poskytují takzvané dluhové poradny. Nejlepší je tedy se primárně obrátit sem.

Zdroj úvodní náhledové fotografie: Pixabay.com

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.