Odpadky nebo historické památky? Lidstvo mění i povrch Měsíce
Je to již více než půl století od chvíle, kdy Neil Armstrong vstoupil jako první člověk na povrch Měsíce. Již před ním ale na Měsíci přistávaly sondy. Jinými slovy, člověk začal měnit další vesmírné těleso. Dnes je již na místě otázka, jak se tam vlastně v budoucnu chovat.
Měsíční krajina
Krajina na Měsíci se mění k nepoznání, nebude už jako dřív. Stopu po Neilu Armstrongovi byste za jistých okolností na Měsíci našli nejspíš i za milion let. Ovšem pouze v případě, že jí někdo jiný nezničí. Stejně tak to platí i pro sondy, vozítka, fotografie, náboženské texty, ale ve výčtu nebudou chybět třeba ani golfové míčky.
Lidský zásah nemění jen do krajinu za zemském povrchu, nyní se znatelně proměňuje i Měsíc. Mnoho zemí zanechalo na povrchu Měsíce mnoho otisků, které jsou již nevratné. Prozatím lze ale mluvit o historických artefaktech, za nimiž se možná budou v budoucnu podnikat školní výlety.
Otázkou ale je, jak bude krajina na Měsíci vypadat za 50 let. Podle všeho to vypadá, že se dramaticky změní k nepoznání, neboť člověk plánuje usadit se na povrchu našeho nejbližšího vesmírného souseda natrvalo.
Foto: Pixabay
Co bude s Měsícem
O historické exponáty je třeba dbát a Armstrongova stopa nebude tím jediným. Zapomenout by se nemělo třeba ani na Misi Apollo 14, během které si v roce 1971 přivezl Alan Shepard na Měsíc golfové míčky. Historických relikvií je na Měsíci zkrátka hodně. Do budoucna je ale třeba počítat s tím, že přibývat bude i běžného odpadu, se kterým bude třeba nějak nakládat. Snad najdeme řešení, které nepovede k takovému zahlcení Měsíce jako je tomu v případě naší domovské planety.
Jedním z předpokladů pro to bude i vyřešení politického statutu Měsíce a vytvoření právního rámce, ve kterém budou lidé na Měsíci fungovat. I to jsou jedny z úkolů, který čekají naše potomky.
Zdroje informací: https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/2451635
Náhledové foto: Pixabay
Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.