Odpady a recyklace v Británii: navrhované škrty a jak se přizpůsobit
Mezi hlavní témata, o kterých se teď v Anglii a Walesu mluví, jsou navrhované škrty v oblasti svozu odpadu a recyklace, které předkládají místní rady. Motivací je snaha o vyrovnané rozpočty a účetní knihy. Ruku na srdce, bylo by zvláštní, kdyby lidé tleskali, protože takové škrty mají dopad na každodenní život. Síla, s jakou se v celé zemi vzedmula vlna odporu, byla ale pro leckoho překvapením. Pojďme se tedy zkusit podívat na podstatu navrhovaných škrtů, ať pohledy vyvážíme, a zároveň si povíme, v čem spočívají, a co s nimi mohou tamní komunity dělat. Nikdy totiž není od věci nahlédnout z české kotliny sousedům přes plot a inspirovat se.
Proč v Británii vůbec hrozí škrty?
Nacházíme se v době, kdy ceny všeho na první pohled rostou rychleji než míra inflace (z hlediska inflace se ale konečně zdá, že už se blýská na lepší časy), proto asi málokoho překvapí, že se zvyšují i obecní poplatky.Celý problém zmíněných škrtů ale spočívá v tom, že ve snaze o vyrovnané hospodaření stojí místní samosprávy před těžkým rozhodnutím – mají omezit poskytování klíčových služeb a zároveň zvýšit měsíční platby. Klasický případ, kdy za více peněz dostanete méně muziky, což určitě není něco, co by se mělo domácnostem líbit, ať už věci dokážou vnímat seberealističtější optikou.
Je důležité si uvědomit, že radám se to nedělá lehko – právě naopak. Určitě chtějí mít hlasy voličů a zavděčit se jim, takže to poslední, o co by stály, je zvyšovat obecní daně a zároveň snižovat objem svozů odpadu na frekvenci jednou za tři týdny. Tím si zadělají leda tak na hněv místních, a proto rozhodnutí neberou na lehkou váhu. Mzdy se tolik nezvyšují, zvyšují se provozní náklady a věci jako příspěvky na penzijní připojištění se kvůli inflaci snižují. Musíme všichni zkrátka vyjít s menšími prostředky, což hraje velmi podstatnou roli.
Co by škrty pro britské domácnosti znamenaly?
Každého asi napadne to samé. Ostatně, komunitní skupiny na sociálních sítích jsou obrázků ulic zavalených odpadky doslova plné. Nikdo by nechtěl žít v místech, kde se tohle stane realitou. V současné době jsme od toho ale naštěstí na hony vzdáleni. Snížení objemu svozů popelnic nemusí automaticky vést k přemnožení superpotkanů, které bulvár tak rád používá. Nemusí to ani znamenat, že pro odpad budou lidé muset vyčlenit místo v domě, kde na něj nebudou moct škůdci, kteří se za chvíli začnou sápat na vaše dveře. Škrty se pravděpodobně promítnou následovně:
- Bude třeba věnovat větší pozornost tomu, co člověk vyhazuje, a tomu, co lze recyklovat, znovu použít nebo darovat udržitelnějším způsobem.
- Některé úřady umožní pořízení druhé popelnice. K častějšímu svozu to sice nepovede, ale lidé získají více prostoru, kam budou moct odpad mezi jednotlivými svozy bezpečně uložit.
- Bude třeba odolat pokušení odpad jen tak pohodit a zkusit hledat řešení, které bude vyhovovat všem. Pomůže zkrátka konstruktivní, komunitně zaměřený přístup, kdy spojíte síly s dalšími místními obyvateli.
Jaké kroky mohou Britové proti dopadům podniknout?
Někdy je prospěšnější nedat na všechny ty pochmurné scénáře, které články o omezování veřejných služeb velmi často vyvolávají, a spíš se na to podívat z té lepší stránky. Už teď je k dispozici řada řešení a jejich prozkoumání nestojí ani mnoho sil. Stačí jen spolupracovat s okolím.
První, co je třeba zvážit, jsou soukromé popelářské služby, jejichž rozsah a obliba jistě spolu s poklesem objemu veřejných služeb v důsledku navrhovaných škrtů poroste. Společnosti budou nabízet své služby zákazníkům z řad domácností podobně, jako to dělají na základě smlouvy s většinou místních firem ve městě. Sice služba znamená peníze navíc, ale je to rozhodně cesta, jak nedopustit, aby ulice zaplavily odpadky a jak uvolnit místo ve svojí popelnici.
Čím více lidí v okolí se pro využití některé z těchto služeb rozhodne, tím méně bude domácnosti svoz stát díky úsporám z rozsahu. To je dobrá zpráva. Stačí tedy přijít za lidmi z ulice s lákavou nabídkou, která umožní zachování stejné kvality života jako doposud.
Další možnost, která je nepochybně ve hře, představuje spuštění série komunitních recyklačních projektů(fungují i v Česku), které promění menší objem svozu v příležitost udělat více pro ekologii. Například petice za zřízení velkého kontejneru na láhve nebo plasty někde v srdci komunity může být hezkým řešením, které ušetří místo v zelené popelnici, pokud by k omezení svozů skutečně došlo. Jedná se o atraktivní variantu i pro místní samosprávy, protože namísto svozu z jednotlivých domácností by měly práci pouze s jedním velkým sběrným místem.
A v neposlední řadě existuje i možnost podání oficiální námitky místnímu zástupci. Někdy je lepší dát najevo svou frustraci oficiálně, protože máte mnohem větší šanci, že budete vyslyšeni, než když napíšete komentář do nějaké místní komunity na Facebooku.
Ve světě, ve kterém si můžete v rámci brouzdání po internetu objednat nákup, zahrát si v online kasinu nebo si třeba zarezervovat si dovolenou, asi nikoho nepřekvapí, že můžete dát dohromady i rozsáhlou petici. Stačí znát adresu místního zástupce, kam ji oficiální cestou odešlete. Pravděpodobnost, že se mu dostane na stůl a zareaguje na ni, je tak poměrně vysoká.
Náhledové foto: Unsplash
Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.