Olympijské hry jsou dírou na peníze i bez pandemie

01_oh

V souvislosti s tím, jak koronavirová pandemie „zamávala“ s pořádáním olympijských her v Tokiu, se hodně mluví o ekonomických dopadech ročního odložení her. Ty budou samozřejmě značné, na druhou stranu ale podrobná analýza ukazuje, že se nejedná o nic výjimečného. Pořádání olympijských her je však problematické vždy a označení „díra na peníze“ je velmi přesným označením tohoto sportovního megaprojektu.

Olympijská tradice

Obrovské množství peněz, které Tokio spálí pořádáním Her 2020 konaných v roce 2021, přesně zapadá do série ekonomických katastrof, které představují minulé olympijské hry. Každá olympiáda od roku 1960 totiž překročila plánovaný rozpočet. Jedná se tak o nepříjemnou olympijskou tradici.

Podle analýzy Oxfordské univerzity činilo průměrné překročení rozpočtu v průměru 172 procent se zahrnutím inflace. Dospěli tak k závěru, že jde o nejvyšší překročení v porovnání s ostatními ekonomickými megaprojekty jako jsou silnice, mosty, přehrady apod.

02_oh

Foto: Pixabay

Miliarda sem, miliarda tam

Obecné proklamace nejlépe ilustrují konkrétní čísla. Na letní hry v roce 2016 vyčlenilo Rio de Janeiro v rozpočtu 14 miliard dolarů a podle auditu utratilo přes 20 miliard dolarů. Ruské Soči vyčlenilo na zimní olympijské hry v roce 2014 10,3 miliardy dolarů a utratilo více než 51 miliard dolarů. Londýn, chtěl v roce 2012 utratit 5 miliard dolarů a utratil 18 miliard. Takto by bylo možné pokračovat dále a dále.

A Tokio? Plánovalo zaplatit 7,3 miliardy dolarů a již v roce 2019 mluvily odhady o 28 miliardách, nyní – po odložení – se mluví o 35 miliardách.

Proč olympiáda?

Z výše uvedeného plyne mimo jiné i to, že analýzy předkládané vládám a vedením měst auditorskými a poradenskými firmami jsou – kulantně řečeno – nepřesné. Sledujeme tak dva trendy. Tím prvním je rostoucí nechuť obyvatel měst v západním světě dovolit svým představitelům pořádání her. Tím druhým potom ochota např. čínské vlády utrácet za olympiádu peníze bez jakýchkoliv hranic.

Vytváření lyžařských areálů 200 kilometrů od Pekingu – dějiště Olympijských her 2022 – ve vyprahlých oblastech na okraji pouště Gobi, hovoří za vše. Ekonomický smysl v tom hledat nelze, jedná se pouze o demonstraci síly. Otázkou je, jak dlouho to ještě budou diváci akceptovat.

Zdroj informací: https://www.nytimes.com/2021/07/24/business/olympics-economics.html

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.