Opečeme si buřty na ohýnku? Na ty současné je lepší nechat si zajít chuť
Buřty v lese jsou buřty v lese, to je marný… Jak ta šťávička kape na ten chlebíček a celým lesem to voní… Jojo, Homolkovi měli asi pravdu, jenže byla jiná doba. Dnešní buřty jsou…no, jak to nazvat? Raději nijak. Na většině si prostě nepochutnám.
Stačilo si přečíst etiketu
Ještě nedávno se prodávaly buřty slavného masokombinátu v Kostelci u Jihlavy (nyní Agrofert pana expremiéra). Pokud si pod tímto pojmem představujete tu chuť špekáčku opečeného nad ohněm v lese, zapomeňte na to. Asi jako první si dáme složení:
- kuřecí maso strojně oddělené 60 %,
- vepřové sádlo,
- vepřové kůže,
- pitná voda,
- bramborový škrob,
- jedlá sůl,
- stabilizátory E250, E451,
- antioxidant E316,
- česnek,
- dextróza,
- extrakty koření,
- aroma,
- vepřové střívko.
Osvětlení důležitých pojmů
Kuřecí maso strojně oddělené vznikne tak, že ořezaná kuřecí kostra, zbavená všeho hodnotného masa, se semele a vznikne pasta zvaná řezníky KUŘECÍ SEPARÁT. Antioxidant E316 je celkem pohodová věc, stejně tak E451 – Trifosforečnan sodný. Ten udržuje vodu v díle. Problém je E250. Ten dodá tomuto řeznickému majstrštyku uzenou chuť a svěží rudou barvu. Jde o DUSITAN SODNÝ, je však označován jako karcinogenní, nevhodný pro děti a může způsobit vznik alergií. Vepřové střívko, které drží toto veledílo pohromadě, už to asi nenarovná.
Není hostina jako hostina
Je dobré zvážit, zdali pozvat své přátele a vnoučky zrovna na takovou hostinu. Dovedu si představit, co teče z naříznutých buřtů nad ohněm. Imitace špekáčků dnes stojí klidně kolem 110 Kč/kg, ale tady se fakt šetřit nevyplatí. Mj. takřka shodné složení mají veleoblíbené JAVOŘICKÉ PÁRKY od stejného výrobce. A za ty se nestydí někteří prodejci (třeba ti z Holandska) žádat i 159 korun za kilo.
Pokud se mluví o drahých potravinách, pan Babiš z nich opakovaně viní Fialovu vládu. Je třeba vidět i druhou stránku věci. Výrobní ředitel Kosteleckých uzenin pan Jan Boček kdysi v devadesátých letech prohlašoval: „Není problém vyrobit něco za 40 korun za kilo, problém je to pak sníst…“ Ceny se od té doby zvedly, ale tohle pořekadlo platí stále.
Dobré chutnání!
Zdroje info: Pavel Milt, https://byznys.hn.cz/c1-66612580-kosteleckym-uzeninam-loni-vzrostly-trzby-na-vice-nez-pet-miliard-korun-zisk-se-zvysil-o-polovinu, kosteleckeuzeniny.cz, https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2016-69
Náhledové foto: Pixabay
Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.