OpenAI má v plánu prodat zaměstnanecké akcie ve výši dvou bilionů korun

Společnost OpenAI, známá svou službou ChatGPT, se momentálně nachází ve fázi jednání o prodeji akcií. Prodej by mohl vést k ocenění ve výši 86 miliard dolarů. Tento strategický krok by mohl posunout OpenAI na přední příčky ve světě umělé inteligence, a to nejen díky finančnímu ohodnocení, ale také díky ambicím ve vývoji vlastních AI čipů.

Cesta k 86 miliardám

OpenAI se momentálně zabývá nabídkou na nákupu akcií, a to nejen pro nové investory, ale také pro své současné zaměstnance. V případě vysokého ocenění by to pro firmu znamenalo mimořádný finanční zisk. Zatímco konečné podrobnosti a potvrzení o této důvěrné transakci nejsou k dispozici, očekává se, že by společnost mohla dosáhnout hodnoty 86 miliard dolarů (přes dva biliony korun).

To by ji katapultovalo mezi nejhodnotnější soukromé společnosti na světě, předstihla by tím giganty jako je Stripe nebo populární čínský internetový obchod Shein. OpenAI by se ocitla na prahu elitního klubu společností, hned za SpaceX Elona Muska a mateřskou společností TikTok, ByteDance. Zástupci OpenAI zatím oficiálně neprozradili žádné podrobnosti, o tom, jak bude proces prodeje probíhat.

Budoucnost OpenAI

Podle agentury Bloomberg se očekává, že tato společnost bude brzy generovat roční tržby v hodnotě 1 miliardy dolarů. To je výsledkem neustálého zlepšování technologií a rozšiřování portfolia produktů.

Jak zdůraznil deník Wall Street Journal, OpenAI již v minulosti uvažovala o prodeji akcií, a to s cílem dosáhnout hodnoty mezi 80 a 90 miliardami dolarů. S postupujícím růstem a technologickou inovací představuje OpenAI značný přínos pro oblast umělé inteligence a technologický průmysl jako celek.

OpenAI na poli hardwaru

Jedním z nejnovějších kroků společnosti OpenAI je vstup do oblasti hardwaru. Firma se snaží sevyvinout vlastní AI čipy, aby lépe uspokojila narůstající poptávku po specializovaném hardware pro umělou inteligenci.

Tradiční procesory, jako jsou CPU a GPU, se při komplexních úkolech AI dostávají na své limity. Proto vznikají vlastní čipy typu ASIC a FPGA, které nabízejí výrazně vyšší výkon a energetickou účinnost.

Zdroje info: X, Bloomberg, https://www.financemagnates.com/fintech/openai-in-talks-to-sell-shares-at-86-billion-valuation/

Náhledové foto: Pixabay