Osvobození kryptoměn od daně? Pozor na rozdíl mezi příjmy a ziskem, upozorňuje odborník 

Kryptoměny

Na konci loňského roku poslanecká sněmovna schválila nový zákon o digitalizaci finančního trhu. Ten má nastavit nový rámec pro trh s kryptoaktivy, přičemž na jeho dodržování bude dohlížet Česká národní banka. Co novinka přináší spotřebitelům? V první řadě lepší ochranu, ale také změny ve zdanění při obchodování s digitální měnou.

Do loňského roku platilo, že kryptoměny, pokud sloužily jako investice, spadaly pod § 10 zákona o daních z příjmů, tedy mezi „ostatní příjmy“. Podle návrhu zákona, který je aktuálně v legislativním procesu, by mělo platit, že příjmy z prodeje bitcoinu a dalších digitálních aktiv budou u fyzických osob osvobozeny od daně z příjmů, pokud budou splněny následující podmínky: roční příjem z prodeje kryptoměn nepřesáhne 100 000 Kč nebo jsou kryptoměny drženy alespoň tři roky.

„Tady docházíme k zásadnímu bodu: bavíme se o příjmu, což podle našich zkušeností může být pro někoho problém rozeznat. V tomto případě nejde o zisk (rozdíl mezi příjmy a výdaji) a tedy i když je výsledkem ztráta nebo nula, osvobození se neuplatní pokud příjem přesáhl 100 000 Kč, přestože výdaje byly vyšší,“ vysvětluje Daniel Václav Štěpánek, expert odborného portálu Daně pro lidi.

Zároveň upozorňuje, že po dosažení hranice tří let je osvobození od daně z příjmu limitováno částkou 40 milionů korun. Tento limit by se dle návrhu zákona měl vztahovat také na příjmy z prodeje kryptoaktiv. „Jedná se o novinku, která se týká vybraných osvobozených příjmů fyzických osob a vztahuje se například i na příjmy z převodu obchodního podílu,“ dodává Daniel Václav Štěpánek.

KryptoměnyFoto: Pixabay

Je také důležité zmínit, že výměna kryptoaktiv (například při aktualizaci protokolu) nepřeruší časový test, což znamená, že doba držby zůstává zachována. Nicméně osvobození příjmů dle hodnotového limitu a časového testu se nevztahuje na kryptoaktiva zahrnutá v obchodním majetku – v takovém případě příjmy z jejich prodeje podléhají standardnímu zdanění dle pravidel pro podnikatelskou činnost.

Návrh zákona o digitálních financích předložilo Ministerstvo financí, přičemž jedním z jeho cílů je implementace předpisů Evropské unie: nařízení DORA (Digital Operational Resilience Act) o digitální provozní odolnosti finančního sektoru a nařízení MiCA (Markets in Crypto Assets) o trzích kryptoaktiv.

Zmíněné novinky přinesou větší daňové úlevy pro drobné investory a dlouhodobé držitele kryptoaktiv. Zároveň zjednoduší daňovou administrativu a poskytnou jasnější rámec pro zdanění kryptoměn v České republice.

Zákon obsahuje mimo jiné i úpravu kategorizace přestupků a také pravomocí České národní banky, která bude licencovat poskytovatele služeb souvisejících s kryptoaktivy, dohlížet na dodržování stanovených povinností a řešit jejich případná porušení.

Zdroje info: cnb.cz, daneprolidi.cz

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.