Paušální daň 2024: Zbývá už jen pár hodin aneb Kdo se může přihlásit a kolik bude platit
Pro OSVČ je možnost se přihlásit do paušálního režimu. Co to obnáší? Kdo se může přihlásit? Jaké jsou možnosti v rámci přihlášení? A jak zjistit, zda se vám paušální daň vyplatí?
Paušální režim byl zaveden v roce 2021 pro OSVČ za účelem snížení administrativy, případně i ušetření na platbách daně z příjmů a odvodů. Kdo se nově rozhodne pro vstup do paušálního režimu, musí tak od 1. ledna 2024 podat oznámení o vstupu, a to včetně uvedení paušálního pásma, do kterého zájemce spadá. Zda se vám vstup do paušálního režimu vyplatí, to si můžete jednoduše spočítat na kalkulačce, která je k dispozici na webu Ministerstva financí ČR.
Termín a způsoby přihlášení se do paušálního režimu
Kdo byl v paušálním režimu do 31. prosince 2023, pokračuje automaticky v dosavadním režimu, pokud nepodá oznámení o změně zvoleného pásma paušálního režimu či oznámení o dobrovolném vystoupení. Živnostníci, kteří chtějí letos nově vstoupit do paušálního režimu, musí podat oznámení o vstupu, a to nejpozději do 10. ledna 2024 včetně.
Veškeré změny, jakožto i oznámení o vstupu do paušálního režimu je třeba doručit finančnímu úřadu. Pokud má živnostník zpřístupněnou datovou schránku, musí ze zákona oznámení doručit výhradně elektronicky. To lze učinit jak datovou schránkou, ale také prostřednictvím interaktivního formuláře portálu MOJE daně.
Termíny pro platbu měsíčních záloh
Od letošního roku se ve všech 3 pásmech mění výše měsíčních paušálních záloh. Je tak třeba upravit trvalé bankovní příkazy na nové částky. Zálohy se platí do 20. dne každého kalendářního měsíce. Je však možné i předplatit na několik měsíců předem, jakožto klidně i na celý rok dopředu. Pro nové poplatníky platí, že jejich první záloha je tak splatná do 20. ledna 2024, a dále pak automaticky do každého 20. dne v měsíci, jak je zmíněno výše.
Rozdělení do pásem a jejich výše záloh
Rozdělení do pásem je podle výše příjmů v předcházejícím zdaňovacím období a sekundárně od druhu vykonávané samostatné činnosti. 1. pásmo se týká OSVČ mající roční příjmy do výše 1 milionu korun, dále OSVČ s příjmy do 2 milionu korun s uplatnitelným 80 % výdajovým paušálem a živnostníky s ročním příjmem do 1,5 milionu korun se 60 či 80 % výdajovým paušálem. 2. pásmo je určeno pro ty, kteří jsou OSVČ s ročním příjmem do 1,5 milionu korun a se 40 % výdajovým paušálem. 3. pásmo se týká živnostníků s ročním příjmem do 2 milionu korun, a to bez ohledu na to, z jaké samostatné činnosti tyto příjmy plynou.
Výše měsíční zálohy pro letošní rok 2024 je následující: 1. pásmo 7 498 korun, 2. pásmo 16 745 Kč a ve 3. pásmu je měsíční výše zálohy 27 139 korun.
Podmínky pro možný vstup do paušálního režimu
Podmínkou je, že musíte být OSVČ, být neplátce DPH a s ročním příjmem maximálně do 2 milionu korun, jakožto nemít příjmy ze závislé činnosti s výjimkou příjmů, ze kterých je daň vybírána srážkou. Zároveň nesmíte být dlužníkem, vůči kterému bylo zahájeno insolvenční řízení, ani společníkem veřejné obchodní společnosti či komplementářem komanditní společnosti. A rovněž nepřekročitelný limit vedlejších příjmů typicky z kapitálového majetku nebo nájmu umožňující vstup do paušálního režimu činí 50 tisíc korun ročně.
Zdroj: https://www.financnisprava.cz/cs/financni-sprava/media-a-verejnost/tiskove-zpravy-gfr/tiskove-zpravy-2023/do-10-ledna-se-lze-prihlasit-odhlasit-a?fbclid=IwAR3YQRteI32D_YWNx7xSimFBOqvnnwADSIP-bq6zE4XelJQxiRtx3WyzjJ0 https://www.mesec.cz/clanky/pausalni-dan-2024-kdo-se-muze-prihlasit-a-jak-a-kolik-bude-platit/
https://www.kurzy.cz/zpravy/753910-chcete-se-prihlasit-k-pausalni-dani-zbyva-jen-par-dni/
Náhledové foto: Pixabay