Pečivo zdražuje všude, někde ale více než jinde
Ceny za potraviny se díky nárůstu cen za energie, omezenému vývozu pšenice z Ukrajiny a z dalších důvodů většinou souvisejících přímo či nepřímo s ruskou agresí, neustále navyšují. Mezi potraviny, jejichž ceny raketově rostou, patří i pečivo. Ne všude v Evropě se ale zdražuje stejně. A je vhodné si přitom uvědomit, že nejsme v tomto ohledu nijak výjimeční.
Maďarské zdražování
Podíváme-li se na tempo zdražování v evropských zemích, zjistíme, že například chléb v Maďarsku zdražil meziročně až o 65,5 % (data za srpen). Naopak nejnižší navýšení ceny za chleba byste našli ve Švýcarsku, kde meziroční nárůst v srpnu činil pouhých 3,9 %.
Ceny za pečivo se budou samozřejmě dále vyvíjet, již z výše uvedených čísel je ale poměrně jasné, že Maďarsko je některými lidmi dáváno za příklad země, která zdražování „dokáže zkrotit“ zcela chybně. Regulace, které vláda Viktora Orbána zavedla, zvyšování cen potravin nejen nezastavily, ale způsobily i řadu sekundárních problémů, i proto je již řada z nich zrušena.
V Maďarsku i jinde bude v tuto chvíli další zdražování nejvíce záležet na vývoji cen zakoupené pšenice a současně i na cenách energií.
Foto: Pixabay
A Česká republika?
Česká republika se v žebříčku míry zdražování pečiva umístila ze všech zemí v EU na devátém místě. Meziroční nárůst cen pečiva vyšplhal až na 27,2 %. S podobným nárůstem cen je na tom stejně třeba Rumunsko, Řecko a o dvě procenta více má i Bulharsko.
S potravinami i surovinami je i z tohoto důvodu potřeba stále šetřit. Ceny za energie mohou i nadále stoupat, a je tedy potřeba se zamyslet i nad hospodárností a možnostmi domácích pekáren. Pečivo, které si sami doma upečete, vás může vyjít levněji než v krámě a naopak.
Zdroje informací: https://www.idnes.cz/ekonomika/domaci/ceny-chleba-inflace-eu-cr.A220921_112422_ekonomika_rie
Náhledové foto: Pixabay
Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.