Pendleři se pro banky stávají rizikovými klienty

Hranice

Mezi nevyhnutelné důsledky současné koronavirové krize bude přehodnocování systému řízení rizik ze strany vedení většiny firem. Banky samozřejmě nejsou výjimkou, právě naopak. Jsou to právě finanční domy, které v tomto ohledu reagují jako první. Jako jedni z jejich prvních klientů přitom začínají změny ve vnímání rizik pociťovat pracovníci dojíždějící za prací přes hranice.

Změny v režimu cestování – opatrnější banky

Uzavření hranic a náhlé problémy s dříve běžným cestováním přes hranice dopadly na tzv. pendlery drtivou silou. Ačkoliv se v současné době situace zlepšuje a cestování do Německa nebo do Rakouska je jim již umožněno bez větších problémů, Damoklův meč visící nad přeshraničními pracovníky v podobě možné druhé pandemické vlny a opětovného uzavření hranic nutí banky k tomu, aby na klienty s příjmy v zahraničí nahlížely s větší opatrností.

Je vcelku nasnadě, co větší opatrnost v tomto ohledu znamená. Celá řada pendlerů má nyní problémy při sjednávání nových úvěrů, hypoték či vyjednávání jejich refinancování. Již zmíněná nejistota týkající se budoucnosti pendlerů a jejich příjmů se navíc setkala s nařízením, které bankám ukládá povinnost odložit klientům postiženým současnou krizí odložit splátky hypoték a úvěrů až o 6 měsíců. V situaci, kdy mají banky nižší pravidelné příjmy a poskytování úvěrů je pro ně současně větším rizikem, se tak jejich přístupu nelze příliš divit.

Euro bankovky

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Dočasné opatření

Zmíněným přístupem se řídí prakticky všechny banky aktivní na českém trhu. Reálně se do žádostí o hypotéky promítá ve vyšších požadavcích na povinné dofinancování úvěru ze strany klienta (nyní je maximem většinou 60 % ceny nemovitosti oproti dřívějším 80 % či dokonce 90 %). Stejně tak musí žádosti o úvěry projít přísnějším kritériem DSTI – poměr potenciální splátky k čistému příjmu.

Ve vztahu k pendlerům je potom důležité především to, že příjmy ze zahraničí nejsou v mnoha případech bankami uznávány. Každý úvěr je samozřejmě posuzován individuálně a nikde není psáno, že pokud je dostatečně vysoký a klient prokáže, že koronavirová opatření neznamenají pro výši a stabilitu jeho zahraničního příjmu riziko, banka jej neuzná. Je však třeba počítat s tím, že šance na získání úvěru je obecně nižší, než byla ještě před několika měsíci. Pro pendlery to potom platí dvojnásob.

Stejně tak platí, že banky svorně tvrdí, že se jedná o opatření dočasná. Ve chvíli, kdy se přeshraniční pracovní trh a svět obecně vrátí do starých kolejí, i banky svá pravidla pravděpodobně zmírní a pendlery budou na svých pobočkách vítat stejně srdečně jako dříve. V tento okamžik je ale situace taková, že i na této frontě jsou pendleři postiženi v průměru více, než většina ostatních.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.