Peníze k Vánocům? Příležitost, jak naučit dětí více o finanční gramotnosti
Peníze patří mezi častý vánoční dárek. A není se čemu divit, protože vyřeší dilema s výběrem vhodného dárku a obdarovaný si za ně může pořídit naprosto cokoliv, co si jen bude přát. Právě dárky ve formě peněz navíc mohou být skvělým odrazovým můstkem, jak dětem ukázat základní principy finanční gramotnosti a naučit je, co všechno mohou s penězi udělat.
Pečlivý výběr koupě i menších předmětů
Jakmile dítě naučíte, že kupovat levné zbytečnosti, které toho mnoho nevydrží, je zbytečné, získá velmi důležitou lekci. Snažte se tak dítě poučit, že za získané peníze si má vybrat lepší značku a kvalitnější věc, jejíž výdrž bude delší. V praxi s tím může pomoci porovnání předmětů a recenze od jiných uživatelů.
Dobrý příklad zvládání rodinného rozpočtu
Nejlepším příkladem pro děti je vždy rodina a to, jak fungují jednotlivé procesy. Jestli máte skvěle zvládnutý rodinný rozpočet včetně zkrocených výdajů a část peněz, které míří do úspor, nechte děti nahlédnout pod pokličku a ukažte jim, jak by si případně mohli rozdělit získané peníze. Zkuste připravovat přehledové tabulky, které mohou být připnuté například na lednici. Děti si tak osvojí, kolik co zhruba stojí, což se jim může později při samostatném životě ve vlastní domácnosti hodit.
Kapesné jako způsob, jak si na něco našetřit
Přeje si dítě drahou hračku či něco podobného? Nechte ho, ať si na daný předmět našetří z kapesného. Dítě si tak bude muset rozmyslet, kolik peněz si uloží stranou a kolik ihned utratí například za sladkosti a nejrůznější drobnosti. Čím více si totiž bude šetřit, tím dříve dosáhne na svůj cíl v podobě koupě vysněné věci.
Když si děti našetří, přidejte jim bonus
Stejně jako při jiném investování, i v případě dětského spoření je dobré zapojit kladné úroky. Jakmile si dítě za určitou dobu něco naspoří, přidejte mu k dané částce bonus o předem dohodnuté výši. Uvidíte, že chytré děti si tak začnou ukládat více peněz stranou, aby byl tento bonus o něco vyšší. Jakmile si navíc peníze nechají i pro další šetření, ukážete jim princip složeného úročení, což je něco, o čem neví ani řada dospělých. Z naspořených peněz obohacených o úroky se tak postupně stane ještě větší částka.
Mobilní aplikace pro přehled na penězi
Pro starší děti můžete do učení finanční gramotnosti zapojit také mobilní aplikace. S jejich pomocí se dají snadno roztřídit výdaje, sepsat úspory a zjistit, jak vlastně finance vypadají v měsíčním kontextu. Takové vylepšení je vhodné nejenom pro děti, ale i pro dospělé, kteří chtějí ještě více vyladit práci s financemi a rozpočtem. Výuku o penězích je vždy nutné přizpůsobit věku dítěte a postupně přidávat další problémy a návyky.
Zdroj: Autor, www.money.co.uk
Náhledové foto: Pixabay
Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.