Píšete závěť? Nezapomeňte na digitální dědictví
O tom, co se stane s jejich majetkem po jejich smrti mají lidé většinou jasno. Platí to ale většinou jen pro majetek hmotný, případně peníze uložené v bankách. Existuje však speciální kategorie majetku, kterou lidé při sepisování závěti většinou neberou v potaz. Jedná se o tzv. digitální dědictví. Disponuje s ním každý z nás a je na místě na něj myslet ve chvíli, kdy budeme psát závěť, resp. umožnit našim blízkým, aby jej mohli zdědit.
Internet jako nedílná součást našich životů
Internet dnes používá naprostá většina obyvatel. Každý uživatel má přitom desítky a desítky nejrůznějších účtů na stránkách a v aplikacích všeho druhu. Velmi často se přitom jedná o služby, které generují zisk anebo jsou na nich vložené peníze. Může se jednat stejně tak o instagramový účet jako o účet u sázkové kanceláře nebo v e-shopu s prostředky vloženými pro rychlé nakupování apod. Specifický případ potom představují kryptoměny.
Foto: Pixabay
Virtuální dědictví je skutečné
I na výše zmíněný majetek se vztahují standardní pravidla pro dědictví. Pokud ovšem pozůstalí o těchto digitálních účtech neví, v rámci dědického řízení neexistuje šance na to, že by je někdo objevil za ně. Zvláště důležité je to pro kryptoměny, u nichž je třeba dát velký pozor na to, aby pozůstalí dostali nejen nosič, na kterém jsou uloženy, ale také heslo, bez nějž v tomto případě neexistuje možnost s kryptoměnami nakládat.
Zodpovědný přístup proto velí uložit bezpečně uživatelská jména a přístupová hesla, například u notáře. Způsob, jakým si pozůstalí mají digitální dědictví rozdělit by potom měl být popsán v závěti stejně jako třeba rozdělení nemovitosti. Pokud tomu tak není, i digitální dědictví se dělí podle obecně platných pravidel.
Zdroje informací: https://www.novinky.cz/clanek/finance-digitalni-dedictvi-resi-malokdo-pritom-muze-ukryvat-miliony-40412525
Náhledové foto: Pixabay
Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.