Pivaři pozor: letošní sklizeň chmele byla rekordně špatná
Výsledky sklizně chmele jsou u nás každoročně ostře sledovaným údajem. Není divu, neboť pivo je českým národním nápojem. A bez chmele není ani poctivé české pivo. Rok 2022 ale bohužel z tohoto pohledu dopadl dosti špatně.
Sklizeň chmele v roce 2022
Hned na začátek je třeba si nalít čistého piva: letošní sklizeň chmele je bídná a hektarový výnos je nejhorší od roku 2000. Chmel, který se v Česku každoročně sklízí ve velkém, se používá jak pro výrobu piva v tuzemsku, tak na export. Lze očekávat, že v obou oblastech budou cítit negativní dopady.
Letos je to tedy vůbec nejhorší úroda za posledních více než deset let. Pokles úrody je na některých místech téměř až padesátiprocentní. Celkově se letos sklidilo 4452 tun chmele, loni to bylo přitom o 3854 tun více.
Meziroční pokles sklizně o více než 50 % postihl například oblasti na Žatecku. I další oblasti severních a severozápadních Čech, kde se chmel tradičně hodně pěstuje, postihla rozsáhlá sucha. Vůbec největší ztráty zaznamenali pěstitelé v Úštěcké oblasti, sklizeň se zde propadla o plných 53 %, v oblasti Tršické zase o 36 %. Ve srovnání s minulým rokem jsou tyto ztráty tedy opravdu obrovské.
Foto: Pixabay
Počasí a dražší pivo
Za neúspěšnou úrodou chmele stojí především vliv klimatických změn, resp. počasí jako na houpačce, které je díky nim stále častější a pravděpodobnější. Příliš vysoké teploty, které se střídaly s nárazovými srážkami růstu chmele zkrátka příliš nepřidají.
Vysoké procento chmelových hlávek tedy letos nedosáhlo patřičné zralosti a výnos pro výrobu piva byl letos dost podprůměrný. Výsledkem může být růst ceny chmele a v jejím důsledku další tlak na zvýšení cen našeho národního nápoje.
Zdroje informací: https://www.irozhlas.cz/ekonomika/chmel-sklizen_2212011056_cen
https://www.idnes.cz/ekonomika/domaci/chmel-sklizen-uroda-pocasi.A221201_101856_ekonomika_akp
Náhledové foto: Pixabay
Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.