Plánovaná paušální daň. Komu se vyplatí?

Vládní hnutí ANO před nějakou chvilkou představilo své další plány. Zmínili i takzvanou paušální daň pro živnostníky a podnikatele. Jak by návrh mohl vypadat? O co v principu jde? A komu by se taková novinka nejvíce vyplatila? Pojďme se na to podívat.

Zjednodušení odváděni daní

Úprava by mohla malým podnikatelům pomoci při plnění jejich povinností vůči státu. Snížení administrativy a pro některé i snížení nákladů. Není sice zatím vůbec jasné s čím vláda přijde, avšak v praxi by to mělo znamenat zmizení povinnosti odevzdávat daňové přiznání i přehledy k odvodům za sociální a zdravotní pojištění. Kdo tedy z malých podnikatelů bude chtít ušetřit si práci na daních i odvodech, přihlásí se k paušální dani, která by činila 500 Kč za měsíc.

Platba jednou za rok

Podle Ministerstva financí, které s nápadem přišlo (avšak již před volbami, a nejen těmi předloňskými, měly některé strany podobné plány), by pak placení daní malých podnikatelů vypadalo tak, že by odváděli státu jen jedinou částku za rok. Ta by v sobě obsahovala minimální měsíční odvody na pojistném i daň. Podle stanovených povinných odvodů by tak daň v roce 2019 činila 5096 Kč.

Vyplatí se to?

Dle propočtů, kterými můžeme alespoň do nějaké míry simulovat takové zdanění, vyplývá, že tato úprava paušální dani by se nevyplatila živnostníkům vydělávajícím méně jak 27 000 Kč. Ti totiž díky slevě na každého poplatníka (24 840 Kč) neplatí daň žádnou. Pokud by se tedy přihlásili k paušálu, tratili by nejméně 6000 Kč za rok (500 x 12). U lidí s příjmy cca 40 tisíc by se to vyplatilo jen kdyby používali paušální výdaje 40 % a neodečítali si děti. Podnikatelé s paušálem 60 % u podobného příjmu a při neuplatnění slevy na dítě by tratili již jen 70 Kč za měsíc. Ročně tedy bezmála 900 Kč. To už může být situace, kdy radši zaplatíte více, ale bez zbytečného papírování.

.

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.