Platba důchodového pojištění u OSVČ
Každý živnostník, tedy OSVČ (osoba samostatně výdělečně činná), má povinnost platit zálohy na pojistné. Zálohy jsou splatné vždy od 1. do posledního dne kalendářního měsíce, za který se záloha platí. To znamená, že platíte-li zálohu na pojistné za leden 2019 musíte zálohu zaplatit v termínu od 1. do 31.1.2019, zálohy za únor jsou splatné v termínu od 1. do 28.2.2019 atd.
Zálohy a vedlejší samostatná výdělečná činnost
Pokud ale provozujete živnost jako vedlejší výdělečnou činnost, pak máte povinnost platit zálohy pouze v případě, že:
- Váš daňový základ v rámci kalendářního roku dosáhl výše zakládající povinnou účast na důchodovém pojištění. Pro rok 2019 je tato výše stanovena ve výši 78 476 Kč.
- Jste podali přihlášku k účasti na důchodovém pojištění. Povinnost platit zálohy vzniká od kalendářního měsíce, ve kterém se k účasti přihlásila, a trvá až do prosince kalendářního roku, na který se OSVČ přihlásila k účasti na pojištění.
Osvobození od placení záloh na pojistné
Zálohy na pojistné nemusí naopak platit osoby, které:
- Měly v daném kalendářním měsíci nárok na výplatu nemocenské, peněžitou pomoc v mateřství nebo ošetřovného z nemocenského pojištění OSVČ. Pokud tento nárok netrval celý kalendářní měsíc, ale po celou dobu výkonu činnosti trval nárok na nemocenské nebo PPM, pak opět platí, že neexistuje povinnost platit zálohy na pojistné.
- Ze zaměstnání od jednoho nebo více zaměstnavatelů dosáhly maximálního vyměřovacího základu a doložili toto příslušné OSSZ, a to až do kalendářního měsíce, který předchází kalendářnímu měsíci, ve kterém byl nebo měl být podán přehled o příjmech a výdajích za kalendářní rok, který následuje po kalendářním roce, v němž OSVČ tohoto maximálního vyměřovacího základu dosáhla.
Jana Hlaváčová
Finance jsou velmi zajímavou oblasti. Mám zkušenosti a ráda se o ně s vámi podělím.