Platební terminály mohou některé transakce odmítat bez důvodu – co dělat v takovém případě

Pokud jste zaznamenali zmatky okolo plánovaného zavedení evropské směrnice o platebních službách PSD2, možná se ptáte, jak to bude vypadat třeba při běžném nákupu, zvláště pokud používáte bezkontaktní platby do 500 Kč.

Ještě než přejdeme k odpovědi, přiznejme, si, že v ČR je implementace dvoufázového ověření alias 2FA značně uspěchaná. Nedostali jsme totiž od ČNB ani půlroční přechodné období nebo odklad, tak jako v jiných zemích eurozóny. A práv tento klíčový bod s otázkou „nefunkčnosti“ terminálu souvisí.

Jak vypadalo bezkontaktní placení kartou dodnes

Pokud částka nepřesáhla 500 Kč (v Evropě 30 Euro), stačilo jen pípnout a jít, i když si čas od času banka vyžádala dodatečnou autorizaci za pomoci PINu. Ovšem pravidla, kdy a jak si ji vyžádat, jednotná nebyla. To se ovšem teď mění.

Nákupy

Jak je to s bezkontaktním placením dnes

Nová bezpečnostní opatření vás mají lépe chránit před zloději. Až dodnes bylo možné po pětistovkách prakticky vysát váš účet v rekordním čase. To se mění. Jakmile bezkontaktně utratíte více než zhruba 2600 Kč, což je hezky zaokrouhlených 100 Euro, aniž byste kdykoliv v mezičase použili PIN nebo jiné ověření, pak se zadání PINu nevyhnete. A protože některé starší terminály budou mít dost možná s implementací tohoto pravidla problém, mohou vám transakci zamítnout bez důvodu.

Neplašte a postupujte běžným způsobem

Pokud narazíte na nevyškolenou pokladní, jednoduše ji uklidněte a požádejte o opakování transakce. Tentokrát už se však vyhněte bezkontaktní platbě, ale vložte kartu klasicky do terminálu a zadejte PIN. A voila, platba proběhne jako obvykle. Jak dlouho budou takto terminály zlobit není jasné, každopádně s tím však v následujících týdnech pro jistotu počítejte. Předejdete tak zbytečným problémům.

Mít peníze je hezké. Orientovat se v této oblasti ještě důležitější. Pokusím se vám svými články pomoci.